NAKON IZBORA

Njemački mediji zgroženi stanjem u Hrvatskoj: ‘Pobijedila je retorika kavanskog stila. Potpuno srozavanje političke kulture’

Njemački mediji se u svojim izvještajima o predsjedničkim izborima u Hrvatskoj uglavnom osvrću na niske udarce tijekom predizborne kampanje i proruske stavove aktualnog i vjerojatno budućeg predsjednika

U svojim prvim izvještajima s prvog kruga predsjedničkih izbora u Hrvatskoj, njemački mediji uglavnom u prvi plan ističu kako je aktualni predsjednik Zoran Milanović tijesno propustio pobjedu već u prvom krugu izbora, ali se osvrću i na njegov proruski i antizapadni ton, piše Nenad Kreizer za DW.

Pritom se ne propušta spomenuti Milanovićev kurs u vanjskoj politici koji se dobrim dijelom razlikuje, pogotovo kada je Ukrajina u pitanju, od onog većine zemalja Europske unije.

Kavanski stil odgovara i ljevici i desnici

Tako portal njemačke news-televizije ntv (Nachrichten TV) Milanovića već u naslovu opisuje kao političara koji zastupa “anti zapadnjački kurs prema Ukrajini”. U uvodu se odmah spominje i tajna njegovog uspjeha kod birača. “Kao predsjednik, Milanović je posljednjih pet godina koristio populistički retoriku i njegovao kavanski stil. Time se ne obraća samo svojoj bazi s ljevice nego i desnim i ultra desničarskim biračima”, kaže se u tekstu o predsjedničkim izborima u Hrvatskoj.

Za Milanovićevog konkurenta Dragana Primorca ispred HDZ-a ntv prenosi: “Za političku formaciju s najviše resursa i najmoćnijom mrežom u cijeloj zemlji, rezultat njihovog kandidata djeluje poput blamaže”, zaključuje se u tekstu.

Proruske tendencije

Nadalje se opisuje uloga predsjednika u Hrvatskoj i navode neki dosadašnji Milanovićevi potezi u svezi s tom funkcijom posebice kao vrhovnog zapovjednika vojske “jedne članice NATO-a”.

“Milanović je pojačano pokazivao proruske tendencije i jasno se izjašnjavao protiv vojne pomoći Ukrajini koju je napala Rusija. U predizbornoj kampanji je agirao protiv navodnog slanja hrvatskih vojnika u Ukrajinu, iako to do sada nitko nije spominjao niti planirao” navodi se u tekstu i napominje kako Milanović blokira sudjelovanje hrvatskih časnika u NATO-komandi za Ukrajinu čemu teži pro-zapadnjačka vlada Andreja Plenkovića.

Srozavanje političke kulture

I inače se u njemačkim medijima zaključuje kako je “gorka netrpeljivost” između predsjednika i premijera zemlje dovela do srozavanja političke kulture u Hrvatskoj.

Tim pitanjem se bavi i nadregionalni dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) koji ne spominje udarce ispod pojasa između Milanovića i Plenkovića nego između aktualnog predsjednika i glavnog konkurenta Primorca. “Tijekom predizborne kampanje dva najizglednija kandidata su se međusobno vrijeđali i kritizirali. Milanović je svog izazivača Primorca nazvao ‘lažnim poput novčanice od 13 eura i dosadnim poput prijateljske utakmice’. Za Primorca je Milanović čovjek ‘kojem ništa nije sveto, ni posao niti domovina‘ i koji ‘ustaje u 11:30′”.

FAZ, kao i više drugih medija, ukazuje i na ne baš blistavo stanje u Hrvatskoj. “EU članica s oko 3,8 milijuna stanovnika se trenutačno bori protiv visoke inflacije, široko raširenom korupcijom i manjkom radne snage”.

Populisti iskoristili zbunjenost Hrvata u svezi s migracijom

U svezi s nedostatkom radne snage Katolička novinska agencija (KNA) u malo dubljoj analizi spominje i antimigracijsku retoriku koja je vladala tijekom predizborne kampanje. Tu posebice ističe kandidatkinju Mariju Selak-Raspudić i kandidata Miru Bulja pri čemu citira ovog potonjeg koji je tijekom kampanje obećao slanje vojske na granice u slučaju pobjede na izborima.

KNA citira i analitičarku Senadu Šelo Šabić iz Zagreba koja ukazuje na to kako se građani Hrvatske još uvijek nisu pomirili s radnom migracijom. “Tradicionalno je Hrvatska iseljenička i tranzitna zemlja. No posljednjih godina je otvorila vrata za radnike iz inozemstva, što je građane dočekalo nespremnima. Mnogi ne prave razliku između onih koji traže azil, neregularnih migranata i radnika koji legalno dolaze u Hrvatsku”, kaže Šelo Šabić. Takvu zbunjenost, kako se navodi u tekstu, sada iskorištavaju populisti.

Kao drugu temu u kampanji KNA spominje i suočavanje s posljedicama ratova u devedesetima i citira Dragana Primorca koji je najavio razotkrivanje zločina koje su počinili JNA i srpske postrojbe. “Ja želim otkriti sva mjesta na kojima su ubijeni i pokopani hrvatski mučenici”, prenosi KNA Milanovićevu izjavu s tim u svezi.

U članku se ukazuje i na moguću međusobnu blokadu u vanjskoj, obrambenoj i sigurnosnoj politici koja se temelji na netrpeljivosti predsjednika i premijera, koji dolaze iz suprotnih političkih tabora, što bi se npr. moglo odraziti na zastoje u imenovanju veleposlanika, piše Nenad Kreizer za DW, prenosi Net.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari