O ravnateljima i školama ovisit će kako će biti organizirana dežurstva za djecu
Postupak mirenja Vlade i učitelja i profesora, odnosno prosvjetnih djelatnik, nije uspio! Predsjednik Nezavisnih sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec poručio je kako je Vlada u potpunosti odbila njihove zahtjeve za izmjenama koeficijenata složenosti poslova u sustavu odgoja i obrazovanja, pa je zato propalo mirenje uoči sutrašnjeg štrajka.
“Vlada je nudila kroz dodatke povećanje osnovice od 2 posto 1. listopada, i 2 posto 1. lipnja 2020. godine. To je za sindikate neprihvatljivo, i zato je mirenje neuspješno završilo”, kazao je Mihalinec.
Dodao je da predstavnici Vlade uopće nisu htjeli raspravljati o koeficijentima, što je bio jedan od glavnih zahtjeva dva školska sindikata. Najavio je kako sutra počinje štrajk u sustavima osnovnog i srednjeg školstva, a takvu vrstu štrajka, kaže, vidjet ćemo po prvi puta u Hrvatskoj. Naglasio je kako štrajk nije protiv roditelja i djece već za dostojanstvo učitelja.
Gdje s djecom?
Iako se u većini škola neće održati nastava, iz Sindikata, kao i iz Ministarstva napominju kako sigurnost djece, kao i njihova prava na obrazovanje, ne smiju biti zanemarena. Stoga su škole dobile naputak od Ministarstva kako organizirati rad dok traje štrajk.
U osnovnim školama gdje su manja djeca, osigurat će se čuvanje djece. Dio učitelja ili profesora mora ostai s djecom te voditi računa o njihovoj sigurnosti. Stoga, ako iz vaše škole ne dođe drugačije rješenje, sutra, kada se održava štrajk, svoju djecu možete poslati u školu. Tamo će biti zbrinuti.
Štrajk bi sutra trebao trajati od 8 do 13 sati prema uputama sindikata i štrajkaških odbora, a o ravnateljima i školama ovisit će kako će biti organizirana dežurstva za djecu. Mihalinec je istaknuo kako su za djecu su odgovorni ravnatelji te da je na njima da procijene trebaju li zvati djecu u školu ili ne.
“Način oblika štrajka biti će proveden kao cirkularni štrajk. To znači da će prvoga dana, u četvrtak, cijela Hrvatska biti u štrajku, a ostale dane će sudjelovati po nekoliko županija”, objasnio je Mihalinec.
Dodao je kako će u prostorijama sindikata svaki dan objavljivati podatke o odazivu na štrajk te će obavješćivati javnost o tome kada će i koja županija štrajkati.
Preporuke Ministarstva
I ministrica Divjak je uputila pravila prekma kojima škole moraju postupati za vrijeme štrajka. Kazala je kako sigurnost djece, prava i interesi učenika trebaju biti na prvom mjestu i njih treba uskladiti sa štrajkom učitelja.
Svaka škola, napominje ministrica, dužna je obavijestiti roditelje i učenike o načinu rada škole.
“Svaka škola mora na svojim stranicama objaviti upute o radu škole kao i kontakt osobe i email adresu na koju se roditelji i učenici mogu javiti sa svojim pitanjima”, poručila je ministrica.
Ravnatelji su dužni organizirati primjereni oblik odgojno-obrazovnog rada s učenicima, a posebise s učnicima od 1. do 4. razreda 8niži razredi) i onima koji su uključeni u produženi boravak, imajući u vidu najbolji interes učenika te njihova zakonski pripisana prava i obveze.
Ravnatelji će odrediti osobu za kontakt koja će biti zadužena za davanje svih važnih informacija vezanih uz održavanje štrajka u svakoj školi.
Obveze koje su iz Ministarstva poslali ravnateljima svih škola u Hrvatskoj obuhvaćaju sljedeće upute:
1. U ustanovama u kojima je štrajk najavljen u skladu s propisima i kolektivnim ugovorima (u pisanom obliku), na dan štrajka ravnatelji/ravnateljica treba organizirati nastavu ili druge oblike odgojno-obrazovnog rada koji se provode u školskoj ustanovi;
2. Kolektivnim ugovorima propisani su poslovi koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka te Vas molimo da o navedenim odredbama vodite osobitu pozornost;
3. Prema odredbi članka 4. stavka 1. Pravilnika o evidenciji radnog vremena za radnike školskih ustanova, škola je dužna voditi evidenciju radnog vremena za sate provedene u štrajku.
Vijesti.hr
Foto: PIXSELL
Više u VIDEOPRILOGU: