NIKAD VEĆA POTRAŽNJA

Ovo su trenutno najtraženija zanimanja u Hrvatskoj, a najplaćenije je dosta podbacilo

Foto: Hrvoje Skočoć/Riportal

Prema podacima portala MojPosao, na njemu je u prvom kvartalu objavljeno više od 26 tisuća oglasa

Početkom 2023. potražnja za radnicima raste. Prema podacima MojPosao, na portalu je u prvom kvartalu objavljeno više od 26 tisuća oglasa – 11 posto više u odnosu na prošlu godinu te čak 23 posto više u odnosu na 2019.

Broj prijava, pak, ostao je na razini prošle godine – njih oko 423 tisuće. Još jedan pokazatelj koliko Hrvatskoj nedostaje radnika.

“Broj prijava u posljednjih nekoliko godina najveći je bio 2021., preko pola milijuna, da bi se zadnje dvije godine u prvom kvartalu ustabilio na nekih 400.000”, kaže nam Antonija Bušić-Crnković iz istraživačkog tima na MojPosao. “Prosječan broj prijava po oglasu nešto je bio veći u 2020. i 2021., kada je i broj oglasa bio manji, a sada se prosječan broj prijava po oglasu vratio u neku normalu koju smo imali i prije pandemije”, dodaje.

Zanimljivo je da je osjetan pad broja oglasa zabilježen u IT-ju i telekomunikacijama – kategoriji koja je godinama ‘dominirala’ kada je bila u pitanju potražnja za radnicima, ali i kategoriji s najvećim prosječnim plaćama u Hrvatskoj.

Traži ih se manje, ali plaće im i dalje rastu

“IT sektor, odnosno zanimanja iz kategorije Informacijskih tehnologija, su među najbolje plaćenim zanimanjima prema analizi plaća na servisu MojaPlaća, a u prvom kvartalu ove godine prosječna neto plaća za zanimanja iz ove kategorije iznosila je 1525 eura. Inače, plaće u IT sektoru su rasle 10 posto u odnosu na prošlu godinu, a u odnosu na prethodni kvartal, plaće su najviše rasle IT arhitektima, menadžerima za korisničku podršku te specijalistima za mreže”, kaže Bušić-Crnković.

Kako je ponuda oglasa u IT-ju pala, a na natječaje se prijavljuje podjednak broj kandidata, tako je i broj prijava na te oglase porastao za 17 posto.

Dirketor portala MojPosao, Igor Žonja, već je ranije u razgovoru za Net.hr istaknuo kako je domaće IT tržište povezano s američkim, pa se globalni trendovi u većoj ili manjoj mjeri prelijevaju i na naše tržište rada međutim, istaknuo je da naše IT tržište po tom pitanju još uvijek stoji bolje od onog u Srbiji.

“Tamo je, naime, zabilježen značajno veći pad broja oglasa u istom periodu, a broj prijava je porastao za čak 60 posto što sugerira kako je veći broj ljudi ostao bez posla i krenuo u potragu za novim karijernim izazovima. Iako je nezahvalno prognozirati što slijedi u nastavku godine, usudio bih se reći kako će se pad potražnje za radnom snagom u sektoru IT-a nastaviti do polovice godine, nakon čega bi trebao uslijediti oporavak tržišta i blagi rast“, kazao je Žonja.

Traže se prodavači, konobari, skladištari…

A što se ovogodišnje potražnje tiče, čini se da i dalje ostajemo ‘zemlja konobara i kuhara’ odnosno, duboko ovisni o sektoru turizma. Podaci, naime, pokazuju da su među najtraženijim zanimanjima u prvom kvartalu ove godine i dalje ona iz područja turizma i ugostiteljstva te prodaje i da u tu kategoriju spada čak petina oglasa za posao.

Tako se u kategoriji prodaje/trgovine nalazi čak 18 posto oglasa, njih 17 posto objavljeno je u kategoriji turizam i ugostiteljstvo, a 11 posto u kategoriji proizvodnje i zanatskih usluga.

Najtraženija zanimanja u prvom kvartalu 2023. bila su: prodavač (trgovac), konobar (barmen), skladištar, vozač, kuhar, recepcionar te radnik u proizvodnji.

“U kategoriji Prodaje najviše su se tražili prodavači, prodajni savjetnici, prodajni predstavnici, voditelji prodaje i voditelji poslovnica. U proizvodnji i zanatskim uslugama najtraženiji su radnici u proizvodnji, bravari, zidari, stolari i mesari”, kaže Bušić-Crnković.

Sve više ponuda za rad na neodređeno

Manjak radne snage utječe i na vrstu zaposlenja pa tako broj oglasa za stalni radni odnos iz godine u godinu nastavlja rasti, a ove godine ta se vrsta zaposlenja nudi u čak 74 posto oglasa. U 54 posto oglasa poslodavci preferiraju kandidate sa srednjom stručnom spremom.

Potpuno očekivano, najviše oglasa (48 posto) objavljeno je za rad na području Zagreba i Zagrebačke županije, a osjetno zaostaju Splitsko-dalmatinska (14 posto), Primorsko-goranska (13 posto) te Istarska županija (11 posto), piše Net.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
Video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari