Do potresa u Petrinji većini Hrvatske bio je nepoznat. Potres ga je proslavio, a obnova srušila – već se onda počelo pričati o sumnjivim poslovima koje dodjeljuje sinu…
Sjećate se bivšeg gradonačelnika New Yorka koji je od heroja u napadima 11. rujna postao nekoherentni pajac Donalda Trumpa? Dumbović je isto doživio takozvani “Rudy Guliani efekt“…
Držao je pressicu baš kada je Petrinju zatreslo 6,2 po Richteru. I nakon toga Darinko Dumbović postaje prvo lice Petrinje.
Marširao je po Banovini, a sve to u skupocjenoj jakni koju je, kako tvrdi, platio 2 tisuće kuna na sniženju – jer, kaže, neće se valjda oblačiti u Caritasu.
Gdje su novci? Gdje je građevinski materijal? Pitali su se građani… Dumbovića su optužili za netransparetnu podjelu donacija. I nije to sve. Pomoć za svoje OPG-ove dobili su njegovi bliski suradnici, zbog čega je bio pod povećalom USKOK-a.
A tko je Darinko Dumbović? Bivši ugostitelj koji je diplomirao u 60. godini u Sremskim Karlovcima u Srbiji na vlasti u Petrinji bio je devet godina. Prije nego što je postao gradonačelnik, mediji su pisali kako je imao četiri oranice i šumu kraj Gline vrijedne nešto više od pola milijuna kuna.
Ali, s gradonačelničkom foteljom je stigao do sveukupno devet oranica u Petrinji – vrijednih oko dva i pol milijuna kuna.
“Kao HNS-ovac je pragmatičan političar. Političari idu uvijek tamo gdje imaju nekakav interes, a HNS-ovci su poznati da su uvijek bili bliže nekih većih interesa. On je jednostavno znao napraviti vjerojatno nešto za svoju lokalnu sredinu. Inače ne bi dobivao glasove, ali u svakom tom naporu uvijek je nešto znao napraviti za sebe”, kaže Krešimir Macan, komunikacijski stručnjak.
Za sebe je dao ugraditi jacuzzi u uredu, na šunku, jaja i hren potrošio je skromnih 60 tisuća kuna, a za Petrinjce je očito napravio premalo – jer ga nisu izabrali na novim izborima.
“Tko kopa jamu pod drugim sam u nju pada. To mogu reći gradonačelnici koja se definitivno ne snalazi, nego je očito da joj je Dumbović opsesija. Svakonoćna opsesija s kojom ona liježe i diže”, svojevremeno je govorio Dumbović.
Stvorio ga je potres, a obnova ga je uništila. On se po razrušenom gradu vozio u skupocjenom Crysleru i nije pomišljao odreći se plaće. No, to je govorio prošle godine, ali ne i kada je došao na vlast. Tada je Dumbović najavljivao plemenito volontiranje na godinu dana.
“Problem je tih malih sredina to što šerifi jako dobro znaju koliko dat, ono šarcu, a koliko oni imaju svoje koristi. Treba naći dobru mjeru da građani budu zadovoljni s onim što oni rade. Mislim da je nezadovoljstvo eskaliralo u samom potresu i obnovi”, kazuje Macan.
Da nije kriv, uvjeren je njegov stranački kolega. “Iskreno se nadam da će to sve pasti u vodu, kao što to i devedeset posto slučajeva biva”, govori Radimir Čačić.
A kako to biva, ne bi bilo čudno da sljedeći put o ovome izvještavamo 2030. – kada bi se mogla očekivati nepravomoćna presuda…, izvještava Darinka Trgo za RTL.hr.