Ako razmišljate o prodaji stana ili možda apartmana na moru, pričekajte još malo. No, ako tražite nekretninu, sad je vrijeme
Novogradnja u Zaprešiću dovršena prošle godine iznimka je na tržištu jer od 44 stana u zgradi, 42 su već prodana.
Omjer tih stanova naspram onih u Europskoj uniji kreće se u potpuno drukčijem smjeru. Pa je tako prošle godine prosječan rast EU cijena kvadrata za 3 posto, dok je u Hrvatskoj nastavljen identičan pad. Usprkos tome, investitor uvjerava da nije strahovao.
“U vrlo kratkom roku smo prodali većinu stanova. Nismo spuštali cijenu, ali odredili smo neki najminimalniji minimum cijene”, rekao je Darko Princip.
U Zadru se ne priča o minimumima, već o maksimumima. Stanu koji je na tržištu već tri mjeseca potrebna je temeljita obnova, ali kako je u samom centru, agentu ne pada napamet sniziti cijenu.
“Konkretno u ovom slučaju je cijena po kvadratu 3.000 eura, što je iznimno velika cijena, međutim, on se može iskoristiti na više različitih načina”, rekao je Vedran Vinketa.
Odnosno, može biti i primjerice hostel. Prednost koju stanovi na kopnu nemaju.
Pa je tako trenutačno najniža prosječna cijena četvornog metra u Vukovaru 579 eura, u Sisku i Bjelovaru 200 više, u Osijeku još uvijek manje od tisuću. Sve i dalje u padu.
A najviše prosječne cijene su u Dubrovniku – iznad 3.000, u Splitu 2.100, Zadru 1.700, Šibeniku 1.400, s tim da Dubrovnik i Split stagniraju, Zadar je u blagom padu, a Šibeniku u porastu.
Zagreb se razlikuje od kvarta do kvarta. Tržište više ne pada, što znači da se oporavlja.
“Stagnaciju možemo očekivati i u mjesecima pred nama, a na Jadranu možemo očekivati i blagi porast cjiena. Ali mislim da neke veće navale ne možemo sada očekivat, bit će nekakvih pomaka”, rekla je stručnjakinja za tržište nekretnina Ivana Beljan.
A svakakav pomak nakon osmogodišnjeg pada pomak je nabolje, naravno, za prodavače, a za kupce, ovi trendovi bi mogli ubrzati odluku.
Ivan Skorin