U subotu će biti nešto više oblaka nego u petak
Naša mala meteo-redakcija već danima prima brojne prijave o tome što se sve ponaša kao da je došlo proljeće. (OVDJE)
Iz sjeverne Dalmacije stiže vijest da se iz zimskog sna u koji je utonula prije više od dva tjedna privremeno prenula jedna kornjača koja je dosad savršeno procjenjivala kad je vrijeme za početak hibernacije, prolistali kapari, dud, ruže, a smokva ne samo da ima lista više no ikad nego je ponovno dobila plod.
Šalju i Podravci slike procvalih voćaka, a voćari objašnjavaju da je pojava kod ipak sporadična, da se to događa gotovo svake godine te da znaju i mogu to kontrolirati.
Na drugom kraju svijeta, javljaju danas sve svjetske informativne agencije, dogodilo se ipak nešto nezapamćeno. U cijeloj zemlji, od jugozapadnog otoka Kyushu pa sve do najsjevernijeg Hokkaido, procvale su trešnje kojima se stanovnici Japana i brojni turisti dive svake godine, ali u srcu proljeća, u travnju!
Stručnjaci za ove divne biljke kažu da je to posljedica dva vrlo snažna tajfuna, od kojih je drugi, kojega su nazvali Jebi, bio najsnažnija oluja koja je zadesila ovo područje u posljednjih 25 godina. Oni su prije svega poskidali lišće s drveća i tako uklonili prirodnu zaštitu biljke od preranog cvjetanja, ali i dopremili neuobičajenu toplinu koja je trešnje zavarala da pomisle da je već opet stiglo proljeće.
I ja bih voljela da jest, ali, eto, pred nama je ipak još dobar dio podjednako šarmantne jeseni, ali i za mnoge najočekivanije godišnje doba. Kad smo već kod toga potonjega, čije ime ja osobno ne volim ni izgovarati, vjerujem da su mnogi od vas primijetili da je jučer izdana prognoza za zimu meteo-servisa Accuweather koji je poprilično uspješan u općenitim dugoročnim prognozama koje izdaje po kontinentima.
Kao i prošle jeseni, RTL-ov meteo tim pričekat će još malo prije nego što domisli svoju prognozu za zimu. Prije svega zato što nisu još gotovi svi proračuni koji su potrebni za takvo nešto. A to je pak zato što su glavni prediktori za zimu elementi listopadskog vremena. A listopad još nije završio. Dapače, ako se vratimo na početne misli ovoga teksta, neki bi vjerojatno argumentirali da nije pravo ni počeo. Današnji sveti Luka može predstavljati neku prekretnicu u listopadskome vremenu, a ovoga puta čekat ćemo je ipak još koji dan, do nedjelje.
VIKEND NA JADRANU
Na Jadranu u subotu još uvijek pretežno vedro, ali će se bura malo pojačati i proširiti na cijelo priobalje, a u uobičajenim kanalima imat će već i jake udare. To još uvijek neće bitnije utjecati na osjet topline, zadržat će se ugodno, na jugu još uvijek i toplo, i do 24 °C.
U nedjelju će bura već povući i pokoji oblak s kojim bi mogla pasti i prolazna kiša. No, na velikom dijelu Jadrana zadržat će se ipak još uvijek sunčano, ali svježije. Berači maslina posao bi svakako trebali obaviti za vikend jer idući ponedjeljak donosi još jaču buru. I sve ozbiljnije zahladnjenje.
VIKEND U UNUTRAŠNJOSTI
U subotu će, naime, ipak biti nešto više oblaka nego u petak, ali će se u velikom dijelu zemlje ipak još zadržati suho i podjednako toplo kao prošlih dana. Jutro svježe, između 5 i 9, a danju većinom do 20 °C.
U nedjelju već jače naoblačenje, u velikom dijelu zemlje prevladavat će oblačni sati, a ponegdje bi već moglo pasti i malo kiše. Zbog oblaka će jutro vrlo vjerojatno biti malo manje hladno, a dan ipak osjetno svježiji. Dojam jesenske svježine svakako će pojačati i hladan sjeverac.
A sva vaša pitanja na koja nismo odgovorili u njima, slobodno postavite na našoj Facebook stranici RTL vrijeme!