Slobode medija nema bez nesputanih novinara

Povodom Svjetskog dana slobode medija, u današnjoj emisiji HTV-a Press klub urednice i voditeljice Jasmine Popović gostovali su predsjednik Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković i urednik na HRT-u i televizijski doajen Damir Matković. Govorili su o teškoćama s kojima se u posljednjih nekoliko desetljeća suočava novinarstvo kao profesija, ali i o egzistencijalnim teškoćama s kojima se suočavaju novinari u vrijeme gospodarske krize, i nejasnih vlasničkih odnosa u medijima danas.

Zaprepaštava podatak, kako su gosti emisije iznijeli, da je posljednjih godina u hrvatskim medijima otkaze dobilo na stotine novinara, na HZZ-u prijavljeno je oko 800 nedavno otpuštenih novinara, novinarima se konstantno umanjuju prava iz radnog odnosa, i gotovo u potpunosti su u potlačenom, zakonski nezaštićenom odnosu prema vlasnicima medija u kojima rade.

U svom priopćenju povodom Svjetskog dana slobode medija, Sindikat novinara Hrvatske (SNH) i Hrvatsko novinarsko društvo (HND) pozivaju svoje članove – kao i sve druge novinare i medijske radnike u Hrvatskoj – da u nedjelju od 11,55 do 12 sati tradicionalnom simboličnom akcijom “Pet minuta gromoglasne tišine” upozore svoje čitatelje, gledatelje i slušatelje na sve lošiji položaj novinara i medija, čime se izravno ugrožava sloboda medija i pravo javnosti na kvalitetno informiranje.

Ujedno upozoravaju: “Kad bi se konačno iskorijenio prikriveni radni odnos koji je u naše medije ušao pod maskom tzv. RPO-a i lažnog slobodnog novinarstva, kad bismo konačno dobili stvarne a ne samo formalne vlasnike mnogih privatnih medija, kad bi se zaustavilo često i nezakonito izvlačenje novca iz medija, te kad bi se nedorečeno medijsko zakonodavstvo pretvorilo u zakone koji neće sužavati novinarske slobode – tad bi položaj novinara i sloboda medija u Republici Hrvatskoj bili znatno bolji”.

SNH i HND ističu da ekonomske teškoće ne mogu biti opravdanje za zanemarivanje novinarstva i zanemarivanja njegova doprinosa demokraciji.

“Jer ako je sve utuživo, onda se ni o čemu važnom, osjetljivom ili “škakljivom” ne može. Ekonomske teškoće jesu velike, ali to ne može biti opravdanje za zanemarivanje novinarstva i njegova doprinosa demokraciji. Bez istinski slobodnih novinara nema ni slobodnih medija, a bez slobodnih medija nema ni djelotvorne borbe protiv korupcije na svim razinama. Neformalni i nesigurni oblici rada među novinarima, posebno među mladima, u tome nam neće pomoći”, stoji u proglasu koji su u povodu

Dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja i to od 1993. godine kada ga je proglasila Glavna skupština UN želeći podsjetiti vlade država članica da im je dužnost poštovati i podržavati pravo na slobodu izražavanja.

No na Dan slobode medija moramo primijetiti da se i sami mediji ponekad ponašaju krajnje nekorektno, krivo shvaćajući „slobodu medija“, i to prema medijskim djelatnicima iz drugih kuća, poput riječkog internetskog portala koji nekorektno i bez ikakvih skrupula javno u svojim tekstovima imenuje kolege novinare koji su zbog krivih poslovnih politika vlasnika medija ostali bez radnog mjesta u privatnim medijskim mastodontima na klimavim, „staklenim“ nogama.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari