Zbog brojnih prosvjeda slovenska je vlada danas među iznimke koje od ponoći neće trebati covid-potvrde pri ulasku u Sloveniju uvrstila putnike u tranzitu te vozače u međunarodnom robnom prijevozu, no prijedlog da ta iznimka vrijedi i za radne migrante iz Hrvatske za sada nije dao rezultata.
Da se radni migranti i lokalno stanovništvo uz slovensko-hrvatsku granicu, koji svakodnevno i dva puta moraju kroz granične prijelaze, izuzmu iz obveznog pokazivanja negativnog testa na koronavirus ili potvrde da su cijepljeni ili preboljeli covid-19, još je u ponedjeljak vladi predložila zastupnica u slovenskom parlamentu iz Kopra Meira Hot iz stranke Socijalnih demokrata.
U svojoj inicijativi je navela da je stalno mijenjanje propisa neživotno i stvara velike probleme pograničnom stanovništvu s obje strane granice te da bi u ljetnoj sezoni za stanovništvo uz granicu trebalo uvesti posebne trake na prijelazima zbog gužvi u turističkoj sezoni.
VIDEO DANA:
Radnici iz Hrvatske od sutra imaju veliki problem
Kako doznaje Hina od glasnogovornice Socijalnih demokrata u parlamentu Janje Bregar, vlada Janeza Janše na taj prijedlog za sada nije reagirala. “Po poslovniku na zastupnička pitanja i prijedloge vlada mora odgovoriti u roku 30 dana, a na tome ćemo i dalje inzistirati”, rekla je Bregar u telefonskom razgovoru, priznavši da radni migranti od sutra imaju velik problem.
Za ulazak putnika u Sloveniju od sutra, 15. srpnja, pa do zaključno 23. srpnja, vrijedi nova odluka slovenske vlade po kojoj će svi, bez obzira na to odakle dolaze, trebati negativni test na koronavirus, potvrdu o cijepljenju ili o preležanoj bolesti u zadnjih šest mjeseci.
Od toga nisu, kao u ranijim slučajevima tijekom pandemije, izuzeti ni radni migranti, zbog čega se i u Sloveniji pojavljuju inicijative da se odluka promijeni, no za sada bez uspjeha.
S druge strane, vlada je u srijedu popodne na dopisnoj sjednici, nekoliko sati pred početak primjene novih kriterija za ulazak putnika u zemlju, među izuzetke koji neće na granici trebati potvrde o cijepljenju ili testiranju uvrstila i putnike u tranzitu te zaposlene u međunarodnom robnom prometu, nakon što su transportna poduzeća ukazala na velike zastoje koji se mogu očekivati na graničnim prijelazima, a neki špediteri navodno zaprijetili i blokadom na granici (HINA).