Na mareografskoj postaji u Bakru u petak je zabilježen vodostaj koji za 107 centimetara premašuje srednju morsku razinu, što je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. , izvijestili su s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Kažu da prve analize jasno ukazuju da se radi o olujnom usponu, odnosno dizanju morske razine povezanog s djelovanjem niskog tlaka zraka i olujnog južnog vjetra
Neko vrijeme nakon podneva zagrebačkom regijom prolomio je jak pljusak i grmljavinsko nevrijeme, za koje se još uvijek ne zna ima li posljedica štete. Očekuje se i jak vjetar duž Jadrana, a tijekom vikenda kiša u gorju.
“Mjestimice olujni udari jugozapadnog i sjeverozapadnog vjetra. “Mjestimice obilna kiša, osobito na zapadu regije, također i grmljavinsko nevrijeme. Mjestimice izraženiji pljuskovi s grmljavinom”, kažu na stranicama DHMZ-a.
Najviše sunčanih razdoblja očekuje se na zapadu zemlje. Vjetrovito uz umjeren i na udare jak jugozapadnjak, a na moru i južni vjetar i jugo, mjestimice moguće olujni. Sredinom dana prolazno će zapuhati sjeverozapadnjak i zapadnjak, potom vjetar u slabljenju. Najviša dnevna temperatura uglavnom od 18 do 23 °C, ponegdje u Dalmaciji malo viša.
Nakon noćašnjeg nevremena u Puli zbrajaju štete. Riva je pod vodom, a i popucale su grane mnogih stabala u gradu.
U Umagu se danas more također izlilo na rivu.
Paralelno, na mareografskoj postaji u Bakru u petak je zabilježen vodostaj koji za 107 centimetara premašuje srednju morsku razinu, što je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. kada je utemeljena postaja u Bakru, izvijestili su s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
Vodostaj je zabilježen u 9 sati i 24 minute, a s Geofizičkog odsjeka PMF-a objasnili su da je nekoliko mogućih čimbenika koji su pridonijeli tako visokoj morskoj razini.
“Prve analize jasno ukazuju na važnost tzv. olujnog uspora, tj. uzdignuća morske razine povezanog s djelovanjem niskog tlaka zraka i olujnog južnog vjetra. Dodatni su čimbenik plimne oscilacije, koje su u navedeno vrijeme podržale pojavu visoke vode”, izvijestili su.
Također su naveli da pojavi izuzetno visokih vodostaja pridonosi i porast morske razine vezan uz klimatske promjene, a brzina tog porasta u zadnjim desetljećima u Jadranu iznosi oko tri milimetra godišnje.
U susjednoj Sloveniji očekuje se jako nevrijeme i moguće poplave. Meteoalarm upozorava stanovnike Slovenije da se pripreme za ekstremne vremenske uvjete, piše RL Danas.hr.