PRONALAZAK NA ISTOKU HRVATSKE

Video | Veliko otkriće prapovijesnog ledenog doba u Hrvatskoj: ‘Kost je duga 70 centimetara’

U samo tjedan dana istraživanja znanstvenici su pronašli brojne fosile

U Mohovu, malom mjestu na istoku Slavonije pronađena je kost mamuta duga 70 centimetara kao i niz fosilnih nalaza koji potvrđuju da se ovo područje s punim pravom naziva Dolinom Mamuta. Upravo ta 70 centimetara duga mamutova kost najveći je fosilni nalaz pronađen kod Mohova. Prvi zub mamuta Goran je pronašao prije 12 godina sasvim slučajno, a nakon toga otkrio je i fosilne ostatke hijene, divljeg konja i bizona.

“Tu imamo stado ovaca i stalno se spuštaju niz tu padinu i stalno otkrivaju nove kosti, zapravo nisam ih otkrio ni ja već su otkrile ovce koje su se spuštale”, kaže Goran Popović, predsjednik udruge Dolina mamuta. A nekad se ovim obroncima Fruške gore do Dunava spuštao i potok.

“I nalazi su u nanosima tog potoka, dakle sve što je sprano s tog slivnog područja koje nije veliko nalazi se na tom lokalitetu”, kaže Lidija Galović, znanstvena savjetnica u trajnom zvanju s Hrvatskog geološkog instituta.

Pronađeni brojni fosili

U samo tjedan dana istraživanja znanstvenici su pronašli brojne fosile. “Golemu kost mamuta, novi zub mamuta, imamo tu i dijelove vilice mamuta, dio lubanje nosoroga, zuba nosoroga, pronađena je i šesta vrsta životinje iz prapovijesti u Mohovu, a radi se o jelenu”, kaže Goran Popović.

Potencijal Doline mamuta prepoznali su i u Vukovarsko-srijemskoj županiji, koja je financijski pomogla prvo znanstveno istraživanje ovog lokaliteta. Neće stati ni iduće godine.

“Ishođenje projektno tehničke dokumentacije za budući Interpretacijski centar Dolina mamuta, a paralelno planiramo napraviti još barem jedan krug znanstvenih istraživanja kad vidimo da to tako dobro ide”, kaže Tamara Kalistović, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i turizam Vukovarsko-srijemske županije.

U planu i edukativni park

Novom istraživanju raduju se i znanstvenici. “Zato što je to najveće nalazište u Hrvatskoj ledenodobnih sisavaca, dakle mi govorimo o starosti koja još nije potvrđena, ići će na analizu, ali se očekuje da će biti oko 30 tisuća godina”, kaže Lidija Galović, znanstvena savjetnica u trajnim zvanju s Hrvatskog geološkog instituta.

Zanimljiva prošlost mogla bi donijeti i lijepu budućnost, pa i edukativni park koji bi mnogo značio za ovo malo slavonsko mjesto. “Da napravimo nešto veliko, gdje će mladi imati priliku da dođu i da ostanu i da pokrenemo turizam gdje će svi biti zadovoljni tu da ne moraju ići van, da ostanu tu gdje su rođeni”, kaže Goran Popović.

Udruga mladih u Mohovu već je pokrenula Mamutfest kao i utrku vozilima iz kamenog doba, a ovoga vikenda pripremaju i advent na kojem će svi posjetitelji moći vidjeti i najnoviju atrakciju, prenosi Danas.hr.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari