‘O tome još nismo razgovarali, te teme su pred nama u dužem periodu’, kaže Beroš o izborima za Zagreb
Čovjek koji je donio odluku o zatvaranju Hrvatske jednako je tako jedva dočekao prvu kavu u kafiću.
Pogledajte više u Videoprilogu:
Reporterki RTL-a Petri Mlačić na kavi je ministar zdravstva Vili Beroš otkrio iz svoje perspektive 77 dana borbe s virusom, ali i političke ambicije zbog kojih bi mogao biti zabrinut Milan Bandić.
Sad kad napokon možemo popiti tu prvu kavu u kafiću, važno je i s kime. Zato smo mi u društvu ministra zdravstva. Ministre Beroš, dobar vam dan. Jeste li već stigli prije nas popiti prvu jutarnju, i imate li inače običaj sjesti u kafić i uz novine popiti kavu?
Pa malo je vremena za te neke slobodne trenutke, ali kavu mi skuha supruga ujutro, a ovo je prva ovakva nakon dosta vremena i moram reći da sam pristao samo zato da pokažem građanima da se vraćamo u normalu, ali isto tako da je važno održavati nekakav fizički razmak i držati se mjera jer samo tako možemo uživati u ovakvim stvarima. I to je ”novo normalno”. Koliko će trajati, nije moguće reći.
Vi ste prije toga kao sjekirom zaustavili puno toga, gospodarstvo je stalo. Nismo se smjeli razboljeti ako to nije bila korona, nismo mogli živjeti, putovati… Sad kad gledate, je li to bilo prerigorozno?
Ne slažem se s vama baš da smo to nožem odrezali, te su mjere bile balansirane. Iz dana u dan smo o njima razmišljali, one jesu restriktivne u konačnici, međutim, upravo to je ostvarilo ovakav epidemiološki rezultat.
Ono što vas čeka jednom kad se Stožer ugasi jest ono s čime su se borili svi ministri zdravstva do vas, ali u većem opsegu nego što su oni mogli i zamisliti, a to su – liste čekanja. Kako ćete vi srediti bolnički sustav jednom kad korona prođe?
Moram reći da jedva čekam uhvatiti se s time ukoštac. Već je u tijeku jedna sistemska analiza onoga što je bilo napravljeno i na osnovi tih elemenata nadam se da ćemo biti u mogućnosti unaprijediti cijeli bolnički sustav. Dakle, nije samo riječ o listama čekanja, riječ je o organizacijskom modelu i primarne zaštite i bolnica i financiranja. Tako da su to sve elementi s kojima se jedva čekam suočiti, a koliko ću biti uspješan, to ćemo vidjeti, ali neke elemente i energiju imam.
Vašu početnu uspješnost su zapravo ljudi pohvalili, crtala su vas djeca kako superheroja, Crodemoskop vas je prošli mjesec stavio na prvo mjesto najpopularnijeg političara, a ovoga puta ste ipak pali na 3. mjesto. Što se dogodilo?
“Nastojat ću biti najbolji mogući”
Pa kao prvo, zahvalio bih svima koji su mi dali potporu na taj način. Ali ja sam liječnik, želim biti funkcionalan i želim u onome što radim biti najbolji. Tako je bilo s koronom, a bit će i nakon korone. Ostavit ćemo i dalje našim građanima i građankama da me ocjenjuju, a ja ću nastojati biti najbolji mogući.
A hoće li vas moći ocijeniti i na lokalnim izborima? Želite li biti gradonačelnik Zagreba?
O tome još nismo razgovarali, te teme su pred nama u dužem vremenskom periodu.
Ali vidite se u politici?
Pa gledajte, ponajprije sam liječnik i ministar zdravstva i želim biti krajnje funkcionalan u resoru, ali isto tako trebate znati da sam član Vlade, dio HDZ-a i provodim njihovu politiku i da ću, ako mi stranka dodijeli neke druge zadatke, ako budem smatrao da ih mogu izvršiti, pristati na to u interesu hrvatskih građana.
Znači postoji opcija, možemo to tako ostaviti?
Uvijek u životu postoji opcija.
Dvije su stvari izazvale najviše polemike u javnosti. Prva je bila zabrana rada nedjeljom, a druga je to što ste prije pustili vjernike u crkvu nego što ste dopustili probe u kazalištima. Kad sad na to gledate, stojite li i dalje iza toga ili vidite to kao političku odluku, kakvom su je mnogi i ocijenili?
Epidemiološke preporuke
Ja ću vam reći sljedeće – od prvog trenutka sva smo svoja razmišljanja i ideje bazirali na epidemiološkim preporukama. Ja kao ministar uopće nisam puno razmišljao i odlučivao o tome koje mjere kad, struka je iznjedrila što i kako. A kad smo kod nedjelje, vi znate da je mobilnost građana jedan od većih faktora širenja infekcije pa nedjelja kao dan kad ne rade ljudi, škole, vrtići … čak se i nametnula kao logičan izbor da dodatno smanjimo tu mobilnost.
Ali ona neće ostati neradna kad prođe opasnost?
Kad se vratimo u nekakvu normalnost, onda ćemo gledati što i kako, u ovom slučaju vam je to tako.
Vijesti.hr