Dugovi u hrvatskom zdravstvu rastu i trenutačno iznose oko 8 milijardi kuna. Resorni ministar od ministra financija traži novac, u međuvremenu u bolnicama opća nestašica
Situacija u hrvatskom zdravstvu daleko je od bajne. Resorni ministar od Zdravka Marića zahtijeva povećana sredstva, a s druge strane, bolnički limiti kojima se pokušava obuzdati potrošnja u bolnicama dovode ravnatelje – koji se nalaze između toga da se svide vlasti koja ih je postavila i pacijentima koji od njih traže pomoć – do očaja.
Liječnici tvrde da u bolnicama nedostaje svega: od lijekova, zavoja, konca… A upravo bolnice prednjače – s čak tri i pol milijarde duga.
Sedam državnih bolnica završilo je 2016. godinu s minusom od pola milijarde kuna. Na prvom mjestu je KBC Zagreb koji je poslovao s gubitkom od 197,4 milijuna kuna, slijedi KBC Sestre milosrdnice s gubitkom od 79,6 milijuna kuna, KBC Osijek ima minus od 72,8 milijuna kuna dok je neslavno četvrto mjesto osvojio KBC Split s minusom od 53,7 milijuna kuna na računu.
Pozitivno je poslovala KBC Rijeka koja je 2016. godinu završila s plusom od 2,7 milijuna kuna, Klinika za ortopediju Lovran u plusu je 91 tisuću kuna te Klinika za infektivne bolesti Zagreb koja je u pozitivi sa 62 tisuće kuna.
U RTL-u Danas razgovarali smo s ravnateljem KBC Rijeka Davorom Štimcem, koji nam je otkrio kako njegova bolnica uspijeva biti jedna od rijetkih u Hrvatskoj koja posluje s pozitivnom bilancom.