POPIS STANOVNIŠTVA

Želite se popisati online, a ne znate kako? Evo detaljnih uputa

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Od danas do 17. listopada, pod sloganom “Stvorimo zajedno sliku Hrvatske”, traje popis stanovništva, kućanstava i stanova – najopsežnije i najsloženije statističko istraživanje koje će po prvi put, u dvije faze, biti provedeno bez papira, odnosno potpuno digitalno.

Popis obuhvaća tri jedinice – stanovništvo, kućanstva i stanove, a u prvoj fazi, do 26. rujna, građani se mogu samostalno popisati kroz sustav e-Građani. U drugoj fazi, od 27. rujna do 17. listopada, popisivanje će provoditi popisivači na terenu, osobnim intervjuom sa stanovništvom te uz pomoć prijenosnih računala, popisati će sve popisne jedinice koje se nisu samostalno popisale.

Građani će u prvoj fazi, samopopisivanjem, na ovom linku moći popuniti upitnik o svom stanu i kućanstvu, a u njemu je ukupno šezdesetak pitanja na koja odgovara jedna osoba iz kućanstva.

No da biste se popisali online, treba vam vjerodajnica, piše Index.

Kako doći do vjerodajnice?

1. Koraci za dobivanje ePass vjerodajnice:

  • popuniti pristupnicu za ePASS vjerodajnicu za e-Građane https://www.fina.hr/epass-i-mtoken-vjerodajnice-online
  • potrebna preslika osobne iskaznice u pdf formatu
  • https://ospd.fina.hr/, Pristup na servise, učitati tražene dokumente (pristupnica i osobna) i predaja zahtjeva
  • čeka se samo 1 dan

2. m-Token, Internet bankarstvo

Kao korisnik internetskog ili mobilnog bankarstva odmah možete pristupiti portalu e-Građani. Prijava je jednostavna i identična prijavi na internetsko bankarstvo, jer pritom koristite isti autentifikacijski uređaj, odnosno vašu elektroničku vjerodajnicu – mToken, čitač kartice ili token, koje ste dobili prilikom ugovaranja usluge.

3. e-osobna iskaznica

Potrebno je istaknuti da ukoliko osoba ne stigne ispuniti Upitnik odjednom, moguće je spremiti unesene podatke te s popunjavanjem nastaviti poslije. Nedovršenom Upitniku moguće je pristupiti sve dok traje faza samopopisivanja. Ako je osoba ispunila i poslala Upitnik te joj je sustav dodijelio jedinstvenu šifru (kod), onda više nije moguće unijeti promjene u Upitnik – dodaju iz Vlade.

Nakon uspješno provedenog postupka i slanja ispunjenog obrasca u sustav za samopopisivanje na ekranu će se prikazati jedinstvena šifra koja služi kao dokaz o uspješno provedenom postupku samopopisa te ju je obavezno sačuvati kako bi ju mogli dati na uvid popisivaču pri terenskom popisivanju.

Najvažnija pravila za online samopopisivanje

Pravilo je samopopisivanja, naime, jedna vjerodajnica – jedno kućanstvo. Što znači da, ako se i više članova u kućanstvu koristi sustavom e-Građanima, samo jedan član kućanstva popisuje ostale članove, kućanstvo i stan.

Nakon uspješnog ispunjavanja upitnika, zaključavanja i slanja, e-ispitanik će dobiti kontrolnu šifru koju treba zapisati, spremiti i čuvati do druge faze terenskog popisivanja kada će ju predati popisivaču.

Jedinstvene šifre moguće je osobno uručiti popisivaču kada on dođe na adresu, a može ju se i ispisati te ostaviti na vidljivu mjestu kako bi je popisivač mogo preuzeti.

Svi popisni podaci su službena tajna. Iskazuju se u obliku u kojem statističku jedinicu nije moguće identificirati ni izravno niti neizravno te ne mogu biti podloga za utvrđivanje bilo kakvih prava i obveza, kao što su upravne, pravne ili porezne svrhe, ili za bilo kakvu provjeru.

Popis se provodi prema stanju na dan 31. kolovoza 2021. u 24 sata, što se smatra referentnim trenutkom.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari