'JE LI ONI NAS SMATRAJU MAJMUNIMA?!'

Video | Život nikad skuplji: ‘To je ludnica, dođeš u dućan i padneš u nesvijest’; Razmišljaju li naši trgovci o zamrzavanju cijena?

‘Sigurno bi i trgovci u Hrvatskoj mogli zamrznuti cijene 100 proizvoda, samo je pitanje kojih. Moguće je, ali ne 100 prvih artikala po prodaji’, navodi za RTL Danas Martin Evačić

Život je postao nikad skuplji, inflacija nam je iz novčanika izbila 123 kune. Naime, 1000 kuna danas, u odnosu na lani, vrijedi tek 877 kuna, javlja RTL Danas.

“Šta možeš drugo reći nego katastrofa! Evo, šećer je do nedavno bio 6 kuna, sad je već 10”, kaže Ružica, a Joža dodaje: “Otkud sad na jedanput od 17 kuna na 32 – recimo brašno?! To je ludnica, dođeš u dućan i padneš u nesvijest”.

Kako bi pomogli kupcima, najveći trgovački lanac u Francuskoj, nakon pritiska Vlade zamrznuo je cijene 100 svojih proizvoda. Isti model priželjkuju i Hrvati.

Cijene kojih proizvoda zamrznuti?

“Naravno da bi ih trebalo zamrznuti, pa ne može to ići kako god tko hoće! Ja ne znam je li oni nas smatraju majmunima i ima li netko da ih može sudit”, kaže Ružica.

“Sigurno bi i trgovci u Hrvatskoj mogli zamrznuti cijene 100 proizvoda, samo je pitanje kojih. Moguće je, ali ne 100 prvih artikala po prodaji”, navodi za RTL Danas Martin Evačić, predsjednik HUP-Udruge trgovina. Da trgovci i pristanu, pitanje je – kojih bi to 100 proizvoda bilo.

“Da se tu radi o 100 prvih artikala po prodaji, onda bi to bilo značajno. Međutim u 100 različitih artikala tu mogu biti i šalice za kavu, da parafraziram”, objašnjava Evačić.

Rješenja postoje, ali treba imati političke volje

Rješenja postoje, tvrde udruge za zaštitu potrošača, no za to treba političke volje.

“Sada nemamo takve mehanizme, odnosno nitko ne može reći trgovcu ili bilo kome u lancu da on ne može povećati cijenu i da proizvod koji danas košta 19 kuna sutra neće koštati 29, mi smo kao potrošači tu baš nezaštićeni”, govori Tanja Popović Filipović, predsjednica Centra za edukaciju i informiranje potrošača.

Etičkom kodeksu u tjedan dana pristupilo 315 trgovaca

U isto vrijeme traju pripreme za uvođenje nove nacionalne valute. Kako bi se izbjeglo zaokruživanje cijena, Ministarstvo je uvelo etički kodeks. U tjedan dana pristupilo mu je 315 trgovaca.

“Iako čak i oni koji ne pristupe etičkom kodeksu se moraju pridržavati tih načela koja ionako proizlaze iz zakona”, kaže voditeljica službe za provedbu politike zaštite prava potrošača Mirela Skočić. Za one trgovce koji se ne budu držali smjernica i kodeksa idu sankcije – oduzimanje naljepnice, ali i posjet inspekcije, prenosi Net.hr.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari