Novooboljelih je 54, hospitalizirano je 357 osoba, a 34 su na respiratoru
Nacionalni stožer civilne zaštite na redovnoj konferenciji u 14 sati objavio je da u Hrvatskoj ima 54 novooboljelih i ukupno 1704 zaraženih koronavirusom. Nažalost, šest osoba je preminulo.
Hospitalizirano je 357 osoba što je jedna više u odnosu na protekli dan. Otpuštenih je 298 ukupno, a ukupno onih koji su preboljeli virus jest 417. Na respiratoru su 34 osobe.
Ministar zdravstva Vili Beroš naglasio je i da se testiralo 569 osoba od jučer, što ukupno znači da je testirano njih 18.359. I dalje je više žena s bolesti – 51,3 posto. Prosječna dob zaraženih je 49,94 godine.
Preminuli su muškarac Zagrebu, žena u Rijeci 1951. godište, 1935. godište iz Splita, muška osoba 1941. godište iz Dicma. I u Duborvniku dvije osobe 1939. i 1946. godište.
“Broj bolesnika na milijun stanovnika nam govori da ih Španjolska ima 3690, Italija 2638, Autrija ima 1568, Srbija 464, Slovenija 578, Hrvatska ima 402 bolesnika na milijuna stanovnika. Broj umrlih na broj oboljelih pak pokazuje opterećenje sustava, ali ne i kod nas. Španjolska ima postotak od preko deset posto, Italija 12,8, Austrija 2,7 posto, Srbija 2,1 posto Slovenija, 4,6 te Hrvatska 1,82 posto”, kazao je Beroš.
Stanje u domovima i dalje nije ohrabrujuće.
“Što se tiče strožih mjera, znate da nam se dogodio proboj u dom za starije u Splitu, gdje smo morali reagirati brzo i jako. Naravno da smo razmisljali jesu li mjere dovoljne, pa smo donijeli i nove mjere. Nismo imali podatke koliko ćemo opeteretiti ljude u drugom domovima zbog tih mjera, i sada su u tijeku neke modifikacije mjera. To nije odluka stožera to je preporuka, i ona ostaje na snazi dok ne iskomuniciramo sve te mjere, a krzo par dana ćemo ih ih modificirati”, komentirao je Capak.
Nikad nije toliko osoba preminulo, otkako traje epidemija.
“Svi su bili kronični bolesnici”, ponovio je Beroš pa se osvrnuo na plaće zdravstvenih djelatnika:
“Da bismo razriješili konačno to pitanje, donio sam odluku i potpisana je 2. travnja, a u stavku 4 kaže da se daju slobodni dani u slučaju prekovremenih sati.”
Potom je ministar zdravstva pročitao odluku i u njoj naglasio da se prekovremeni rad plaća novcem, osim ako radnik ne želi slobodne dane.
“Molim sve poslodavce da se toga pridržavaju”, apelirao je Beroš.
Što se domova tiče, u njima navodno nedostaje zaštitne opreme, iako su starije i bolesne osobe najugroženije.
“Prije pet dana smo interventno poslali prema Ministarstvu za demografiju jednu količinu opreme, koju je ono poslalo na teren, gdje je potrebno. U nedjelju 12. travnja iz Kine je došlo oko 60 tona opreme, koje su se tijekom jučerašnjeg dana razvezli po Hrvatskoj, svima koji sudjeluju u borbi protiv koronavirusa. Opreme će biti dovoljno za sve”, istaknuo je zamjenik načelnika Stožera Damir Trut.
Hrvatska statistika je povoljna, što je ministar Beroš već istaknuo, no pitanje je koliko su ti podaci usporedivi, s obzirom na različite mjere u različitim zemljama.
“To je prvenstveno pitanje za struku, ali idealnog modeliteta nema. No, moramo se nekako komparirati i to činimo uz parametre koje možemo komparirati. Zato smo i komparirali takve podatke. Ipak, u ovom se trenutku više bavimo mjerama i borbom protiv bolesti nego statistikama. One nisu najtočnije, ali daju visok postotak točnosti pa znamo gdje smo i što smo po tom pitanju”, rekao je Beroš i nadovezao se Capak:
“Stopa oboljelih na milijun stanovnika vrlo je usporediv parametar. Isto tako, udio preminulih u brojci bolesnih također je usporediv parametar. Što se testiranja tiče, to je sredstvo, a mi uspoređujemo cilj. Kontinuirano imamo deset posto zaraženih u odnosu na testirane, druge zemlje imaju jedan posto i to sugerira da su loše postavile načine testiranja.”
Ministar zdravstva formalno nije dio rada Stožera, što se također dovodi u pitanje zbog određenih zakonskih detalja.
“Mislim da je ministar zdravstva najbolja osoba u Vladi za ovu ulogu, no sa mnom su predstavnici Ministarstva. Sve je po propisima i sve što je učinjeno, učinjeno je kako bismo spasili živote. Nisam formalno član Stožera zbog Poslovnika, ali jasno piše da se može uključiti u njegov rad. Kao što bi se moglo u slučaju neke druge ugroze uključiti i druge ministre, koji su najstručniji za nju”, odgovorio je Beroš.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović objasnio je zatim da nikakvih zakonskih prepreka nema po tom pitanju, niti će se nakon krize moći postupati protiv njega.
Udbina je krajem tjedna završila u karanteni – preventivno. No, situacija je sad bolja.
“Koliko mi je poznato, zbog dolaska jedne osobe za vrijeme potresa u Zagrebu, postojala je opasnost širenja zaraze, ali epidemiološki nalazi su povoljni. Ličko-senjska županija ima mali broj stanovnika i jednog epidemiologa pa smo poslali dodatni tim iz Zagreba. Taj jedan epidemiolog je na izmaku snaga. Testiranje je u Udbini dostupno, ako se procijeni da je potrebno”, pojasnio je Capak i osvrnuo se na zakonske promjene vezane uz koronavirus:
“Zakon se krenuo pisati jer u njemu nije bilo Covida-19. Ova izmjena je da se naglasi i da uđe u Zakon. S tim da moram reći da mjera samoizolacije nije bila korištena dosad, kao ni riječ “karantena” nije bila previše korištena. Zbog modifikacije smo donijeli precizniju definiciju, koja je zakonski jasnija. Imali smo legalitet i prije.”
Ministrica Blaženka Divjak spomenula je da bi državna matura mogla biti održana u lipnju…
“Ako bi bila povoljna epidemiološka, matura bi se mogla održati. Siguran sam da u Ministarstvu imaju neki plan te da će nas kontaktirati i onda ćemo se dogovoriti. Bilo kakva predviđanja u ovom su trenutku nezahvalna”, objasnio je Capak.
Vanja Deželić