
Nakon potresnog ubojstva 19-godišnjeg mladića u Drnišu, za utorak je u Zadru najavljen građanski prosvjed pod nazivom “19 minuta šutnje za Luku”.
Okupljanje će se održati ispred Županijskog suda u Zadru točno u podne, a organizatori poručuju kako žele upozoriti na propuste institucija i dugogodišnje ignoriranje problema vezanih uz osumnjičenog muškarca.
Inicijator prosvjeda Daniel Radeta naveo je kako iza okupljanja ne stoji nijedna politička opcija, nego građani koji smatraju da je sustav ponovno zakazao.
“Dosta je države koja reagira tek kada netko izgubi život”, poručio je u objavi kojom je pozvao građane na 19 minuta šutnje za prekinutih 19 godina života, piše Net.hr.
“Institucije su imale informacije”
U najavi prosvjeda posebno se ističe kako je osumnjičeni muškarac i ranije bio poznat policiji i pravosuđu.
Kako je potvrđeno, riječ je o 50-godišnjem Kristijanu Aleksiću kojeg policija sumnjiči da je u subotu navečer hicima iz vatrenog oružja usmrtio 19-godišnjeg dostavljača hrane na terasi obiteljske kuće u Drnišu.
Nakon zločina pobjegao je, a policija ga je uhitila nakon opsežne potrage na drniškom području.
Organizatori prosvjeda podsjećaju kako je protiv osumnjičenog i ranije vođeno više postupaka te navode da je kod njega još 2023. pronađeno ilegalno oružje zbog čega je protiv njega podignuta optužnica.
“Institucije su imale informacije. Sustav je znao”, poručuju organizatori, optužujući pravosuđe za sporost i neodlučnost.
Prema informacijama policije, Aleksić iza sebe ima više pravomoćnih presuda, uključujući i raniji slučaj brutalnog ubojstva iz mlađih dana, zbog čega je dio građana posljednjih dana otvoreno postavio pitanje kako je takva osoba ponovno bila na slobodi.
Prosvjed u Zadru organizatori nazivaju građanskim upozorenjem protiv, kako kažu, “sporosti, nerada i ravnodušnosti institucija koje bi trebale štititi građane”.







