DAN ZALJUBLJENIH: Kako je nastalo Valentinovo, jesu li ga obilježavali naši stari i zašto poklanjamo baš ruže?

I ptičice na grani znaju da je 14. veljače Dan zaljubljenih, a znate li vi da baš ptičice u nekim dijelovima Hrvatske imaju glavnu ulogu na Valentinovo?

Dan zaljubljenih ili Valentinovo nije neki novi, zapadnjački trend. Već u starom Rimu od 13. do 15. veljače održavale su se svetkovine Luperkalije koje su imale za svrhu zaštititi grad od zlih duhova i stanovnicima osigurati polodnost i zdravlje.

Kasnije se Luperkalije fiksiraju na 14. veljače i spajaju s blagdanom Junone, zaštitnice braka i kućnog ognjišta.

Kakve veze ima katolički svetac mučenik s romantičnom ljubavi?

Sveti Valentin bio je biskup u Umbriji, stotinjak kilometara od Rima u vrijeme kada je car Klaudije Gotski vojnicima zabranio da se žene ili zaručuju jer to utječe na njihovu požrtvovnost u ratu.

Naime, smatrao je da se vojnici ne bi srčano borili i ginuli, već bi pokušali sačuvati svoj život i vratiti se ljubljenoj. Svi svećenici osim jednog odlučili su provoditi carevu naredbu. Valentin je tajno vjenčavao parove sve dok ga vlasti nisu uhitile i bacile u tamnicu. Dobrom biskupu 14. veljače je odrubljena glava.

Kasnije su svetkovine Luperkalija i smrt svetog Valentina spojene u jedan dan.

Sveti Valentin čuva srce

U Hrvatskoj se Valentinovo obilježavalo puno prije nego što je sa zapada stigao trend umotan u skupe poklone, srca, ruže, parfeme i štošta drugo.

U sjeverozapadnim krajevima Hrvatske na ovaj su se dan pekla peciva u obliku ptičica i darivala se djeci te im se govorilo da se na Valentinovo ptičice žene (“ftičeki ženiju”).

Na taj dan žene nisu prele kako bi ih sveti Valentin zaštitio od nevolja.

Srčani bolesnici i danas se mole za zdravlje svetom Valentinu.

Djevojke su vjerovale ako na Valentinovo vide crvendaća, udat će se za mornara. Ako vide vrapca, udat će se za siromaha, ali i biti sretne s njim, a ako vide češljugara, budući će im muž biti bogataš.

Ruže su s razlogom crvene

Na Valentinovo se poklanjaju ruže jer su, legenda kaže, bile omiljeno cvijeće rimske božice ljubavi Venere.

Crvena je boja strasti, čežnje i ljubavi i zato je sve vezano uz Valentinovo crveno. Ruža je pak crvena, jer se Venera nabola na njezin trn i kaplje krvi obojale su latice.

Srce je simbol ljubavi jer simbolizira potpuno davanje sebe drugome.

Grlice – simbol vječne ljubavi

Grlice su simbol odanosti i vječne ljubavi jer cijeli život provedu samo s jednim partnerom. Ukoliko jedno od njih ugine, ono drugo će dugo žalovati i vjerojatno više nikada neće naći novog partnera.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari