REVOLUCIONARNO OTKRIĆE

Stigli na korak do lijeka za HIV, ali i karcinom! ‘Nikad nismo vidjeli nešto tako dobro’

Ilustracija: Unsplash

Temelji se na tehnologiji mRNA, koja je postala istaknuta tijekom pandemije Covid-19 kada je korištena u cjepivima

Sposobnost virusa da se sakrije unutar određenih bijelih krvnih stanica jedan je od glavnih izazova za znanstvenike koji traže lijek. To znači da postoji rezervoar HIV-a u tijelu, sposoban za reaktivaciju, s kojim se ni imunološki sustav ni lijekovi ne mogu nositi, prenosi Guardian.

Sada su istraživači s Instituta Peter Doherty za infekcije i imunitet u Melbourneu pokazali način da se virus učini vidljivim, otvarajući put njegovom potpunom uklanjanju iz tijela.

Temelji se na mRNA tehnologiji, koja je postala poznata tijekom pandemije Covida-19 kroz cjepiva tvrtki Moderna i Pfizer/BioNTech.

U radu objavljenom u časopisu Nature Communications, znanstvenici su po prvi put dokazali da se mRNA može unijeti u stanice u kojima se skriva HIV, koristeći malene, posebno dizajnirane masne mjehuriće. Nakon ulaska, mRNA daje upute stanicama da prepoznaju prisutnost virusa.

HIV-om je širom svijeta zaraženo gotovo 40 milijuna ljudi, a oni moraju svakodnevno uzimati lijekove kako bi držali virus pod kontrolom, spriječili razvoj simptoma i prijenos bolesti. Unatoč tome, HIV je za mnoge i dalje smrtonosan — podaci UNAIDS-a pokazuju da je u 2023. godini svake minute jedna osoba izgubila život zbog HIV-a.

Dr. Paula Cevaal, znanstvenica s instituta Doherty i jedna od autorica studije, izjavila je da se ranije smatralo da je “nemoguće” dopremiti mRNA do vrste bijelih krvnih stanica koje služe kao skrovište HIV-a, jer te stanice nisu primale lipidne nanočestice (LNP), odnosno masne mjehuriće, koji se koriste za prijenos mRNA.

‘Nismo mogli vjerovati’

Znanstveni tim razvio je novu vrstu lipidnih nanočestica, nazvanu LNP X, koje stanice zaražene HIV-om mogu prihvatiti. Dr. Paula Cevaal izjavila je:

„Vjerujemo da bi ovaj novi oblik nanočestica mogao otvoriti novi put prema potencijalnom lijeku za HIV.“

Cevaal je ispričala kako su rezultati prvih testova, koje je njezina kolegica predstavila na tjednom sastanku laboratorija, djelovali gotovo nevjerojatno.

„Zatražili smo od nje da ponovi pokus, i već sljedeći tjedan donijela je rezultate koji su bili jednako uvjerljivi. Tada smo morali povjerovati u to. Naravno, od tada smo eksperiment ponovili još mnogo puta.“

Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ustanovilo je li samo otkrivanje virusa dovoljno da ga imunološki sustav može eliminirati ili će biti potrebno ovu tehnologiju kombinirati s drugim oblicima terapije kako bi se HIV potpuno uklonio iz organizma.

Ova studija za sada je provedena samo u laboratoriju, na stanicama doniranim od osoba zaraženih HIV-om. Dug je put do moguće primjene ove metode u liječenju pacijenata – slijedili bi pokusi na životinjama, a zatim sigurnosna ispitivanja na ljudima, koja bi mogla trajati godinama, prije nego što bi se uopće mogla provoditi ispitivanja djelotvornosti.

„U biomedicini, mnogo obećavajućih stvari na kraju ipak ne stigne do kliničke primjene – to je tužna, ali realna činjenica. Ne želim stvarati nerealnu sliku“, istaknula je Cevaal.

Bijele stanice ključne i u liječenju drugih bolestima

„Ali kada govorimo konkretno o liječenju HIV-a, nikada dosad nismo svjedočili ničemu što bi se moglo usporediti s ovim – u smislu koliko učinkovito možemo otkriti virus. Zbog toga se nadamo da ćemo sličan odgovor vidjeti i kod životinja, a u konačnici i kod ljudi“, dodala je Cevaal.

Dr. Michael Roche sa Sveučilišta u Melbourneu, koji je suvodio istraživanje, naglasio je da bi ovo otkriće moglo imati šire značenje, ne samo za HIV, budući da iste bijele krvne stanice koje virus koristi kao skrovište sudjeluju i u razvoju drugih bolesti, poput raka.

Dr. Jonathan Stoye, retrovirolog i počasni znanstvenik s Instituta Francis Crick, koji nije sudjelovao u istraživanju, izjavio je da pristup koji je odabrao melbournski tim predstavlja znatan iskorak u odnosu na dosadašnje metode za „izvlačenje“ virusa iz njegovih skrovišta. Ipak, istaknuo je kako je potrebno još istraživanja kako bi se utvrdilo najučinkovitiji način za uništavanje virusa nakon što je otkriven.

„Na kraju, ostaje jedno veliko pitanje. Je li za uspjeh potrebno ukloniti cijeli virusni rezervoar ili je dovoljno uništiti većinu? Ako i dalje ostane 10 posto latentnog virusa, hoće li to biti dovoljno za ponovno širenje infekcije? To ćemo saznati tek s vremenom. Unatoč tome, ova studija ima velik značaj jer pokazuje značajan potencijal za primjenu mRNA u liječenju putem krvnih stanica“, rekao je Stoye.

Profesor Tomáš Hanke s Jenner instituta Sveučilišta u Oxfordu imao je drukčije mišljenje i izrazio sumnju u tvrdnju da je unos mRNA u bijele krvne stanice predstavljao velik izazov. Također je rekao kako je ideja da bi se ovom metodom moglo doći do svih stanica u tijelu u kojima se HIV skriva – tek puka iluzija, prenosi Net.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari