Prodajom narcisa i dijeljenjem edukativnih letaka, na Korzu je obilježen Dan narcisa posvećen oboljelima od raka dojke
Narcise su prodavale članice Udruge Nada, Lige protiv raka Primorsko-goranske županije i učenice Medicinske škole, a sva prikupljena sredstva namijenjena su radu udruge Nada koja okuplja žene oboljele od raka dojke, ali i one koje su preboljele ovu tešku bolest, a u udruzi dobivaju psihološku pomoć, potporu u svojoj borbi, ali se organiziraju i razne kreativne radionice, kako bi se misli kroz druženje i kreativan rad skrenule s teme bolesti.
„Na ovaj dan koji svake godine obilježavamo s početkom proljeća želimo osvijestiti žene i poručiti im koliko je važna prevencija, koliko je važno odlaziti na preventivne preglede, jer karcinom dojke koji je otkriven u samom začetku je izlječiva bolest. Mi, članice udruge Nada primjer smo kako se bolest može pobijediti i kako se može nastaviti dalje s visokom kvalitetom života“, istaknula je predsjednica Udruge Nada, Miranda Zakarija i dodala kako žele poslati poruku svim ženama koje su trenutno u procesu liječenja da budu hrabre, da ne gube nadu, neka vjeruju svojim liječnicima.
„Na današnji dan želimo poslati poruku i mladim ženama da se karcinom ne događa nekome drugome, da se ne pojavljuje samo u starijoj dobi i da je važno da redovito rade preglede i samopreglede“, zaključila je Zakarija.
Podršku akciji došli su dati i riječki gradonačelnik Marko Filipović i njegov zamjenik Goran Palčevski.
„Ovo je već tradicionalna i hvale vrijedna akcija naše Udruge Nada čije nas članice svake godine prodajom narcisa i dijeljenjem edukativnih letaka podsjećaju na važnost kontrole i pregleda. Važno je iznova ponavljati kako je karcinom bolest koja je izlječiva ukoliko se otkrije na vrijeme“, rekao je gradonačelnik Marko Filipović.
Nacionalni plan ranog otkrivanja raka dojke počeo se u Hrvatskoj provoditi 2006. godine, nakon što je Hrvatski zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije 2004. godine započeo s provedbom programa na razini županije. Program obuhvaća žene između 50 i 69 godina starosti koje su pozivane na mamografske preglede dojki. Svaka žena koja spada u ovu dobnu skupinu, svake dvije godine na kućnu adresu dobije poziv s vremenom i mjestom pregleda.
Prema statističkim podacima, od 2008. do 2020. godine u Primorsko-goranskoj županiji od karcinoma dojke umrle su 942 žene, a iako se bolest najčešće javlja kod žena starijih od 50 godina, raste broj sve mlađih žena koje obolijevaju.