IZ PRORAČUNA 50.000 EURA

Grad Rijeka sufinancira krovne fotonaponske elektrane na obiteljskim kućama, evo svih detalja

Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sa suradnicama predstavio je upravo raspisan javni poziv za sufinanciranje krovnih fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama te najavio početak realizacije dvaju projekta ozelenjivanja Rijeke.

„Grad Rijeka zajedno s komunalnim i trgovačkim društvima provodi energetsku politiku koja je već dugi niz godina, u skladu s politikama Europske unije, usmjerena prema održivom energetskom razvitku gradskog područja baziranom na načelima zaštite okoliša, energetske učinkovitosti, korištenja obnovljivih izvora energije i održive gradnje. Na tom tragu Grad Rijeka osim projekata koje provodi kao jedinica lokalne samouprave raspisuje i ovaj poziv kojim pomaže i građanima da se uključe u zelenu tranziciju. S tim ciljem je jučer objavljen javni poziv za sufinanciranje krovnih fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama na području grada Rijeke, prvi takve vrste raspisan od strane Grada Rijeke“, kazao je gradonačelnik Rijeke Filipović.

Uz gradonačelnika Filipovića novinarima se obratila i Nives Stošić, magistra inženjerka urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša koja u Upravnom odjelu za komunalni sustav i promet obavlja poslove savjetnice za zelene površine. Konferenciji su prisustvovale i savjetnica za zelene površine u UO za komunalni sustav i promet, diplomirana inženjerka agronomije Ivana Parac te savjetnica za održivi razvoj Tajana Jukić Neznanović.

Za sufinanciranje krovnih fotonaponskih elektrana u proračunu osigurano 50.000,00 eura

Riječ je o dodjeli nepovratnih sredstava građanima grada Rijeke, za troškove izgradnje krovnih fotonaponskih elektrana za proizvodnju energije za vlastitu potrošnju na području grada Rijeke u 2024. godini. Za provedbu ovog Javnog poziva u Proračunu Grada Rijeke osigurana su sredstva u ukupnom iznosu od 50.000,00 eura.

Grad će krovne fotonaponske elektrane sufinancirati prema slijedećim kategorijama i iznosima:

do 50% ukupnog troška postavljanja fotonaponske elektrane snage do 5 kW, maksimalno do 3.750 EUR, po obiteljskoj kući,
do 50% ukupnog troška postavljanja fotonaponske elektrane snage od 5,01 do 10 kW, maksimalno do 7.500 EUR, po obiteljskoj kući.

Mogu se prijaviti fizičke osobe, vlasnici postojećih obiteljskih kuća s područja grada Rijeke, koji imaju prebivalište na adresi kuće gdje se namjerava provesti zahvat radi kojeg se vrši prijava na javni poziv. Nepovratna sredstva neće se dodijeliti prijaviteljima koji imaju nepodmirena dospjela dugovanja prema Gradu Rijeci.

Potrebna dokumentacija koja se prilaže online obrascu popisana je u tekstu javnog poziva, u kojem svi zainteresirani mogu pronaći sve detalje.

Prijave na Javni poziv podnose se Gradu Rijeci, Upravnom odjelu za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte putem Informacijskog Servisa Grada Rijeke (on-line prijava), a upute za prijavu sa potrebnom dokumentacijom bit će dostupne na portalu eUsluge Grada Rijeke u rubrici Poduzetništvo sa danom objave Javnog poziva.

Prijave će se zaprimati do iskorištenja sredstava, a najkasnije do 10. svibnja.

S prijaviteljem koji ostvari pravo na donaciju, sklopit će se Ugovor o sufinanciranju krovnih fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama na području grada Rijeke. Lista korisnika koji ostvare pravo na nepovratna sredstva po ovom Javnom pozivu, objavit će se na web stranici Grada Rijeke.

Sve dodatne informacije mogu se dobiti u Upravnom odjelu za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte.

Nastavak postavljanja solarnih panela i na objektima javne namjene

Također, Grad Rijeka pokrenuo je i projekt pod nazivom Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene.

„U suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadna Hrvatske – REGEA izradili smo preliminarne analize izvodljivosti s osnovnim tehničkim i financijskim pokazateljima koje su pokazale da 21 objekt zadovoljava osnovne uvjete za postavu solarnih elektrana (orijentacija krova, nema potencijalne zasjenjenosti od strane drugih objekata što znatno utječe na performanse elektrane). Izrađeni su glavni projekti i ishodovane elektroenergetske suglasnosti od strane HEP-a“, kazao je gradonačelnik Filipović.

Preliminarne analize su pokazale da bi ukupna instalirana snaga za 21 solarnu elektranu bila 1.116 kW, procijenjeno ulaganje oko 1,08 mil EUR sa očekivanom godišnjom proizvodnjom električne energije od 1.260 MWh koja bi se koristila na objektu, odnosno za vlastitu potrošnju.

Solarni paneli na krovu zgrade na adresi Korzo 16

„Projekt obuhvaća 8 osnovnih škola, 7 dječjih vrtića i 6 sportskih objekata. Za financiranje navedenih ulaganja koristit će se sredstva proračuna te sve mogućnosti korištenja nacionalnih i europskih fondova za sufinanciranje izgradnje integriranih solarnih elektrana“, naglasio je gradonačelnik Filipović.

Tako uskoro slijedi izgradnja 5 integriranih solarnih elektrana na objekte osnovnih škola i vrtića ukupne snage 197 kW snage. To su osnovne škole Eugen Kumičić, Gornja Vežica i Srdoči te vrtići Krnjevo i Galeb. Nakon dovršenog postupka javne nabave, za izvođač radova odabran je Đuro Đaković Elektromontaža d.o.o. Slavonski Brod. Ukupna vrijednost radova za svih pet elektrana iznosi 122.853,81 euro koje Grad Rijeka financira vlastitim sredstvima. Trenutno je u tijeku postupak potpisivanja ugovora za izvođenje radova te se do kraja idućeg tjedna planira započeti s radovima. Ugovoreni rok izvođenja radova iznosi 45 kalendarskih dana.

U pripremi je postupak javne nabave za dobavu i ugradnju još tri solarne elektrane i to dvije elektrane na OŠ KOZALA i OŠ Vladimir Gortan te solarna elektrana na vrtiću Vežica, ukupno procijenjene vrijednosti radova od 62.206,39 eura, a što se planira izvesti tijekom ove godine.

Tijekom ožujka raspisat će se i postupak javne nabave od strane TD Rijeka sport d.o.o. za još 3 objekta, SRC 3. maj, Nogometno igralište Krimeja i Nogometno igralište Robert Komen ukupne instalirane snage 263 kW.

Od 2013. godine proizvedeno skoro 900 MWh električne energije iz energije sunca putem elektrana na javnim objektima

Inače, u suradnji s TD Energo d.o.o. 2011. izgrađena je prva fotonaponska elektrana na krovu Upravne zgrade Korzo 16 instalirane snage 10 kW. Ona proizvedenu električnu energiju prodaje u mrežu.

Od 2013. godine Grad Rijeka provodi projekt „Solarna energija u gradu“ i do sada su na 7 zgrada javne namjene postavljene fotonaponske elektrane koje proizvedenu električnu energiju predaje u mrežu u skladu s „feed in tarifama“. Navedeni objekti su: OŠ Zamet, Kantrida, Pećine, Fran Franković i DV Potok i Srdoči. Iste su dio projekta izgrađene u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je na dječjem vrtiću Mavrica postavljena prilikom izgradnje objekta. Ukupna instalirana snaga je 110 kW.

Također, Grad je postavio i solarne panele za pripremu potrošne tople vode u vrtićima Potok, Mavrica, Morčić i Đurđice koji troše više energije zbog centralnih kuhinja ili praonica.

„Od 2013. godine ukupno je proizvedeno skoro 900 MWh električne energije iz energije sunca. Zaista se trudimo biti ukorak s vremenom i postići da svi naši objekti za koje postoji opravdana mogućnost budu pokriveni solarnim panelima“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari