
U festivalskoj rezidenciji Hotelu Bonavia, predstavljen je program 30. međunarodnog festivala malih scena kojemu je okvirna trema „trauma“ a koji će se održati od 3. do 8. svibnja na sceni Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku i HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci.
Program jubilarnog festivala predstavili su Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, Edita Karađole Šegvić, umjetnička ravnateljica Umjetničke organizacije HKD Teatar Međunarodni festival malih scena (MFMS); Jasen Boko, dramaturg, selektor i producent MFMS 2025.; Višnja Višnjić Karković, izvršna producentica MFMS Rijeka te Ivan Kodrnja, Direktor savjetodavnog centra Rijeka Erste banke, glavnog sponzora Festivala i Lucija Jukić, direktorica prodaje i marketinga u Jadran hotelima.
30. festival organizira Umjetnička organizacija HKD Teatar Međunarodni festival malih scena uz podršku Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i Ministarstva kulture i medija.
Manifestacija osnovana u Rijeci
Kazališna manifestacija Međunarodni festival malih scena osnovana je u Rijeci 1994. godine kao Hrvatski festival malih scena pod vodstvom utemeljitelja, glumca Nenada Šegvića i prvog selektora – kazališnog kritičara Dalibora Foretića. Od 1999. godine, kada je selektor Festivala postao kazališni kritičar i dramaturg Jasen Boko, Hrvatski festival malih scena postao je međunarodna manifestacija. Ove godine u festivalskoj konkurenciji za nagrade je šest predstava iz četiri europske zemlje.
Govoreći o značaju festivala Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke je naglasio kako je Međunarodni festival malih scena Rijeka u proteklih okruglih 30 godina postao doista relevantna kulturna manifestacija u našem gradu, a na njegovim su se daskama igrali neki od najkvalitetnijih dramskih ansambala i predstave nekih od najcjenjenijih kazališnih redatelja u Europi. Festival je bio i ostao, mjesto međunarodnog kreativnog kulturnog prožimanja scenskih estetika i kultura. Pritom se nikad nije zaboravljalo niti na baštinu, niti na suvremene autore, a iz godine u godinu, upravo se na ovom riječkom festivalu suočava ono najbolje od hrvatskog glumišta, s onim odabranim iz europskog suvremenog kazališta. U tom se pristupu, Festival nadovezuje na neke od temeljnih osobina riječkoga identiteta, a to su svakako otvorenost prema novom i drugačijem, ali i spremnost na izazove. Na koncu, zato se ovaj Festival i održava u periodu kada se obilježava i Dan oslobođenja Rijeke. Danas, kada Rijeka zaista živi u bogatstvu i mnoštvu različitih kulturnih ideja i projekata, od onih tradicionalnih do alternativnih, Festival malih scena ne miruje, već uvijek iznova publici i kritici pruža priliku da daju svoj sud onom novom i drugačijem na aktualnoj europskoj “maloj sceni”, velikog karaktera i značaja.
Edita Karađole Šegvić, umjetnička ravnateljica Umjetničke organizacije HKD Teatar Međunarodni festival malih scena istaknula je kako je Festival mjesto druženja i, gledajući predstave, dodatak spoznaji nas samih kroz sudjelovanje u okruglim stolovima nakon toga.
Kazališni kritičar i dramaturg Jasen Boko selektor Festivala kazao je kako je bilo jako teško složiti program ovogodišnjeg festivala. Dijelom stoga što mu se čini da je tome razlog dosta blijeda sezona i nemogućnost brojnih europskih kazališnih kuća s kojima se pregovaralo da u svibanjskom terminu gostuje u Rijeci. No, to ne znači da odabrane predstave nisu najbolje. Tema koja se kroz selekciju nametnula su traume. U vremenu u kojem živimo svi očekujemo kako ćemo bolje živjeti, slobodno se kretati, a unatrag dvije-tri godine imamo samo ratove i nasilje. Svijet je postao distopijski, a kazalište je još uvijek svojevrsna katarza, na neki svoj način pročišćava traumu, kazao je Boko.
Otvorenje u subotu 3. svibnja
Festival u subotu, 3. svibnja otvara predstava Svetica, Oskaras Koršunovas Theatre Vilnius, Litva, a zatim nastavljaju Gradsko dramsko kazalište Gavella Zagreb s predstavom Mate Matišića Moji tužni monstrumi u režiji Vite Taufera, Narodno pozorište u Beogradu, Srbija, Mihail Bulgakov Majstor i Margarita, u režiji Andraša Urbana, Petikat Zagreb, S. Habjan & dr. Kafka i sin u režiji Stanislava Habjana, Arterarij Zagreb, Šušak/Mažić/Nikolić, Kućica za pse, u režiji Romana Nikolića te Prešernovo gledališče Kranj, Mestno gledališče Ptuj, Slovenija Milan Ramšak Markovič, Kišni dan u Gurlitschu, u režiji Sebastijana Horvata.
Prateći program u atriju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, izložba kazališnog plakata
O značaju Festivala u kontekstu kulturnih zbivanja u gradu govorili su i predstavnik glavnog sponzora Festivala Ivan Kodrnja, Direktor savjetodavnog centra Rijeka Erste banke, i Lucija Jukić, direktorica prodaje i marketinga u Jadran hotelima, festivalske rezidencije koja podržava festival od samih početaka festivala.
Ulaznice za predstave bit će u online prodaji preko portala mojekarte.hr od 1. travnja 2025.g., a moći će se kupiti i na blagajni HKD-a na Sušaku.