U Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca, na istom mjestu gdje je nakon oslobođenja Rijeke, u Drugom svjetskom ratu održana prva akademija, danas je upriličena Svečana akademija u povodu 70. obljetnice oslobođenja Rijeke.
Akademiji su prisustvovali gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Rastko Schwalba i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista PGŽ Dinko Tamarut.
Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko istaknuo je kako su se u Drugom svjetskom ratu Riječani i svi stanovnici ovog kraja digli protiv nacističke i fašističke ideologije, najvećeg terora s kojim se Europa ikad srela. Poručio je kako žrtve Drugog svjetskog rata nisu pale uzalud, jer ne samo da je nakon oslobođenja Rijeka napokon pripojena matici domovini, već je vraćena svim Riječanima, i to ne samo pripadnicima većinskog naroda, već i pripadnicima nacionalnih manjina i svim ljudima dobre volje.
“Borba za slobodu nikad ne prestaje i slobodu valja znati čuvati. Danas je borba za slobodu borba za ljudska prava, nacionalne i druge manjine, temeljne slobode, načela vladavine prava te izgradnju demokratskih institucija,” poručio je Leko.
Uz prisjećanje na sve žrtve stradale u obrani Rijeke prije 70 godina, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel istaknuo je kako zahvaljujući borcima narodno-oslobodilačkog danas uživamo pravo na slobodu, suživot, različitost, toleranciju i multikulturalnost.
“Danas smo ovdje jer ne želimo okrenuti glavu od iscrtanih kukastih križeva i ustaškoga znakovlja, jer ne zatvaramo uši pred govorom mržnje, jer ne vjerujemo u isključivost, neravnopravnost, nasilje i razaranje. Danas smo ovdje jer ne prihvaćamo one koji ušutkuju, ignoriraju, zatiru i negiraju antifašističku borbu i žrtve antifašističkih boraca, kao jedan od temelja naše domovine. Danas smo ovdje jer imamo odgovornost istinu prenijeti novim generacijama, a znamo da neznanje i manipulacije poviješću vode u nove ratove,” kazao je gradonačelnik Obersnel, dodajući kako našoj djeci moramo reći da je poruka koju šalju antifašizam i pobjeda nad ustaštvom, nacizmom i fašizmom, poruka koja se baštinila i u Domovinskom ratu, ali i temelj europske Rijeke.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina kazao je kako Dan oslobođenja Rijeke, 3. svibnja, nije samo datum niti samo povijesna činjenica, već simbol velike pobjede antifašističkih snaga protiv sila zla, ideologije rasnih zakona, imperijalizma i podjela.
“Možemo glasno reći da smo mi Riječani, Primorci, Gorani bili u prvim redovima izgradnje države na temeljima antifašizma, demokracije i tolerancije. Jednako kao što smo uvijek smo spremni glasno reći kako u toj našoj Domovini, u ovoj našoj lijepoj Županiji i našoj Rijeci nema mjesta za one koji ne cijene ljudski život, koji žele otimati, dijeliti i koji ne poštuju pravo na slobodu. Kod nas mržnja, zlo i netolerancija ne prolaze, nikada nisu i neće uhvatiti korijene,” poručio je župan Komadina.
Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista PGŽ Dinko Tamarut kazao je kako je oslobođenjem Rijeke u Drugom svjetskom ratu završio dugi i teški period u povijesti našeg grada.
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Rastko Schwalba podsjetio je kako je kazališna zgrada za vrijeme Drugog svjetskog rata bila pretvorena u bunker s teškim oružjem, a nakon oslobođenja u njoj je održana svečana akademija u povodu oslobođenja Rijeke. Tom je svečanošću u kazališnu zgradu prvi puta ušla i hrvatska riječ.
U svečanom programu sudjelovali su združeni zborovi Jeka Primorja i zbor Opere HNK Ivana pl. Zajca, Žarko Radić te Pjevački zbor mladih “Josip Kaplan”.
(S.R.L./GR)