Kakvoća mora u Primorsko-goranskoj županiji u 95% je izvrsna, pokazuju uzorkovanja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo
No, crvenih točaka ima i ove godine.
“Ostatak ustvari može biti i nešto lošije kakvoće što nam je najvažnije da upravo na tim lokacijama ispitamo eventualni uzrok onečišćenja i po mogućnosti ga i saniramo.”, kaže Darija Vukić Lušić s Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša NZZJZ PGŽ
Sezona kupanja već je počela, no ne i na svim plažama u Novom Vinodolskom.
“To je mikrobiološko onečišćenje koje je po svemu sudeći već sanirano iako su još uvijek 3 plaže i bribirska obala još uvijek pod oznakom zabrane kupanja, ali situacija je puno bolja i ako tako i ostane će se i skinuti tijekom tjedna ta ploča.”, dodala je Darija Vukić Lušić.
Zbog kemijskog onečišćenja za kupanje nije preporučljivo nekoliko plaža u Kostreni.
“To imamo na dvije plaže koje su praktički u industrijskoj zoni, već su u samoj zoni INE. Konkretno, povišene koncetracije tih masnoća i mineralih ulja imamo detektirane na dvije plaže, Klančić i Podkvarovo. I tamo ne preporučamo kupanje.”, otkriva Darija Vukić Lušić s Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša NZZJZ PGŽ.
Monitoring, odnosno provjera čistoće mora se provodi svaka dva tjedna od sredine 5. do kraja 9. mjeseca, odnosno 10 puta u sezoni.
Čistoćom mora zadovoljni su i kupači na Kantridi. Više u videoprilogu Kanala Ri!
Podaci o kakvoći mora prikupljaju se i na europskoj razini, a među tridesetak zemalja, Hrvatska je godinama među pet s najčišćim morem.