Gradonačelnik Marko Filipović je na današnjoj konferenciji za novinare govorio i o projektima ozelenjivanja Rijeke za koje je Grad Rijeka prijavom na Javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurao gotovo 300 tisuća eura odnosno 299.360 eura.
Radi se o dva projekta ozelenjivanja Rijeke kojima će biti obuhvaćena sadnja više od 2500 grmova te gotovo 400 novih stabala u postojećim, ali i u novooformljenim drvoredima.
Kroz projekt „Drvoredi u gradu Rijeci“ osigurano je sufinanciranje sadnje 280 novih stabala u 10 drvoreda, dok je putem projekta „Parkovi u gradu Rijeci“ osigurano sufinanciranje sadnje 99 stablašica i 2617 grmova u 6 parkova. Ukupna vrijednost oba projekta je 374.200 eura, od čega Fond sufinancira 80 % tj. 299.360 eura, a preostala sredstva osigurat će Grad Rijeka.
Ukupna vrijednost projekta Drvoredi u gradu Rijeci iznosi 212.105 eura, a projekta Parkovi u gradu Rijeci iznosi 162.095 eura.
Inače, Grad Rijeka je na Javni poziv za neposredno sufinanciranje provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama u svrhu jačanja otpornosti urbanih sredina prijavio ova dva projekta, što je i maksimalan broj projekata koje je, prema propozicijama natječaja kao grad s više od 35 tisuća stanovnika, mogao prijaviti.
„Zadovoljstvo mi je predstaviti ove projekte koji će se odvijati ove godine. Cilj tih projekata je pridonijeti izgradnji zelene urbane sredine i smanjiti utjecaj klimatskih promjena. Dodatno na ovu temu, želim reći da su proračunu za ovu godinu sredstva za održavanje gradskog zelenila uvećana za oko milijun eura pa tako sada iznose 2.550.993,11 eura dok je lani taj iznos bio 1,5 milijuna eura (1.551.012,49) eura što, vjerujem, dodatno pokazuje naš stav prema važnosti očuvanja riječkog zelenila“, poručio je gradonačelnik Filipović.
Projektom „Parkovi u Rijeci“ posadit će se 99 stablašica i 2617 grmova
Projektom „Parkovi u Rijeci“ posadit će se 99 stablašica i 2617 grmova, pažljivo integriranih u postojeći koncept 6 riječkih parkova. Obuhvaćeni su sljedeći Bobijev park, Park Augusta Cesarca, Vidov park, Park Trsat i Park Mlaka i Park Mitel Katinke.
Sadnja će se uskladiti s postojećim zelenilom, odnosno uspostaviti će se prostorni odnos između postojećeg i novog zelenila kako zbog unapređenja funkcionalno–estetske uloge parka tako i radi ostvaraje ekoloških i socioloških funkcija (ublažavanje klimatskih promjena i reguliranje mikroklime).
Obnovu zelenila u gradskim parkovima čini obnova živice (Bobijev park i donji dio Trsatskog parka), sadnja tisa (Park Augusta Cesarca i Vidov park) te sadnja 20 stabala javora maklena u Parku Trsat i isto toliko hrasta medunca u Parku Mlaka.
Uz spomenuto parkovi će se obnoviti i s čempresima, cedrovima, ukrasnim trešnjama, lovorom, ružmarinom i dr.
Projekt „Drvoredi u gradu Rijeci“ obuhvaća sadnju 300 stabala
Projekt obuhvaća sadnju 300 stabala, od čega 125 stabala u postojeće drvorede te 175 stabala u tri novoformirana drvoreda.
Novi drvoredi formiraju se uz nogostup u Ulici Vjekoslava Kneževića (uz obilaznicu D 404) i u Radničkoj ulici (sjeverno od TC Lidl na Pećinama), a u Ulici Ivana Pavla ll (nogostup uz garaže Zagrad) postavit će se 40 ukrasnih vaza sa stablima maslina.
Postojeći drvoredi obuhvaćaju parkirališta u Hegedušićevoj ulici, Meštrovićevoj ulici, Ulici Branimra Markovića i Ulici Hahlić te duž kolnika i nogostupa Vukovarkse ulice, Liburnijske ulice, Istarske ulice i Ulice Braće Bačić.
Planirana je sadnja biljnih vrsta s oblikovnom estetskom i zaštitnom funkcijom koja se većim dijelom temelji na izboru autohtonih vrsta stabala pogodnim za mikroklimatske uvjete na lokacijama zahvata (masline, koprivići, murve, lipe, tamarisi).
U tijeku je priprema dokumentacije za javnu nabavu. Ukoliko sve bude kako je planirano, za očekivati je da će Grad s odabranim Ponuditeljem sklopiti Ugovor najranije u drugoj polovici mjeseca svibnja.
Zahvat bi nakon provedenog natječaja za izbor izvođača trebao započeti krajem proljeća i završiti do kraja godine. Plan je prvo, odnosno prije ljeta, da se sadnja obavi na lokacijama na kojima se formiraju novi drvoredi tj. u Ulici Ivana Pavla II gdje se postavljanju vaze s maslinama, te uz Državnu cestu D404 i uz Radničku ulicu gdje će se postaviti sustav automatskog navodnjavanja čime će te stablašice biti pod kontinuiranim navodnjavanjem u ljetnim mjesecima i imati bolje uvjete za rast.
Nužno uklanjanje stabala u Istarskoj ulici, sva stabla bit će zamijenjena novima
Osim što je predstavila dva projekta ozelenjavanja, savjetnica za zelene površine Stošić osvrnula se i na uklanjanje stabala u Istarskoj ulici, koje je posljednjih dana tema u nekim medijima, posebno na društvenim mrežama.
„Prije svega moram naglasiti kako se stabla uklanjaju isključivo i samo zato jer su zbog svog stanja poslala opasna i postoji realna opasnost od njihovog pada pa tako i mogućih ozljeda ljudi, posebno ukoliko dođe do jakih vjetrova kojima u posljednje vrijeme možemo svjedočiti sve češće“, kazala je Stošić, naglasivši kao će sva uklonjena stabla biti zamijenjena novim stablima.
Dakle, metodom vizualnog pregleda svako drvoredno stablo u Istarskoj ulici pregledano je u svim svojim segmentima: žilište, pridanak, deblo, krošnja, pojedine grane, uz dodatan pregled okoliša stabla i uvjeta u kojima se stablo razvija.
Vizualno prepoznatljivi simptomi koji su identificirani i analizirani su stanje i boja kore, tekline, pojava raka ili tumora, kakve su reakcije na mjestu rana i prijašnjih rezova, pojave truleži, šupljina, pukotina i dr. oštećenja, vitalitet krošnje, negativne promjene u okolišu stabla, stanje tla, pojavu fitopatogenih organizama obzirom da njihovo djelovanje ima utjecaj na zdravstveno stanje i statiku stabla.
„Na temelju uočenih simptoma ocijenili smo da je značajno i teško narušena biološka komponenta, odnosno vitalnost, i statička komponenta, odnosno opasnost od loma i izvala, za 20 stabala. Njihovo zdravstveno stanje je loše zbog čega predstavljaju rizična stabla čija perspektiva nije održiva. Kao takva ona predstavljaju potencijalnu opasnost za ljude i imovinu te je potrebno izreći mjere uklanjanja. Dodatno smo zatražili izradu studije od firme Urbani šumari, specijalizirane za ispitivanje zdravstvenog stanja i procjenu sigurnosti stabala. Njihova proširena vizualna metoda prosudbe te metoda 3D skeniranja stabla potvrdila da je stabla, nažalost, potrebno ukloniti“, kazala je Stošić.
Na mjestima uklonjenih stabala obavit će se, kroz ranije spomenuti sufinancirani projekt, zamjenska sadnju istom vrstom (koprivić – Celtis australis), čije će sadnice biti opsega debla 18- 20 cm. Zamjenska sadnja planira se obaviti na jesen, kada su uvjeti za sadnju povoljniji. Uz pravilno dimenzionirani iskop izvršit će se kompletna izmjena tla, a dodavanjem svih potrebnih supstrata poboljšati struktura, tekstura i kvaliteta tla. Uz uspostavu novog otvora oko posađenih stabala omogućiti će se perspektiva boljeg i kvalitetnijeg rasta.
Objavljen ponovljeni postupak javne nabave za upravljanje sortirnicom
Odgovarajući na novinarsko pitanje, gradonačelnik Filipović je istaknuo kako je raspisan ponovljeni postupak javne nabave za uslugu upravljanja Sortirnicom otpada Mihačeva draga. Krajnji rok za podnošenje ponuda je 15. travnja.
„Još jednom ću ponoviti kako mi je nelogično da se javnom isporučitelju usluge, a u ovom slučaju KD Čistoći, nije moglo bez natječaja ustupiti nešto što je po meni logična javna usluga odvajanja reciklabilnih frakcija otpada“, kazao je gradonačelnik Filipović, naglasivši kako ne može dalje iz zakonskih razloga komentirati ishod natječajnog postupka.