EUROBASKET Rezultati 1. kola: Francuska pobijedila Finsku tek nakon produžetka

Branitelji naslova europskog prvaka u košarci, domaćini ovogodišnjeg EuroBasketa, te najveći favoriti za naslov Francuzi u natjecanje us kupini A u Montpellieru krenuli su teškom 97-87 (45-37, 81-81) pobjedom protiv Finske izborenom nakon produžetka.

Francuzi su kontrolirali rezultat tijekom čitavog dvoboja, ali Finci su u završnici uspjeli nekoliko puta poravnati (76-76, 78-78, 81-81). Francuska je imala 16 sekundi za posljednji napad, ali Tony Parker ga nije uspio realizirati, pa se moralo u dodatnih pet minuta. Ipak, Francuzi u nastavku nisu dopustili iznenađenje. Parker je ubacio 23 koša za Francusku, a Jamar Wilson 21 za Finsku.

Vrlo je neizvjesno bilo u skupini B u Berlinu gdje je Turska sa 89-87 (51-42) svladala Italiju. Kod rezultata 88-86 sedam sekundi prije kraja najbolji strijelac Italije Danilo Gallinari imao je dva slobodna bacanja, prvo je pogodio, ali drugo promašio. Nakon skoka u obrani Semih Erden je pogodio jedno od dva bacanja za Tursku, da bi Marco Belinelli promašio tricu za pobjedu Italije.

Veliki favorit skupine D Litva uz mnogo je sreće upisala prvu pobjedu u Rigi svladavši Ukrajinu sa 69-68 (33-26). Posljednje poene na utakmici postigao je Jonas Mačiulis pogodivši oba slobodna bacanja 1:52 minuta prije kraja. Obje momčadi potom su propustile nekoliko napada, a posljednju priliku za Ukrajinu imao je Maksim Kornijenko u posljednjoj sekundi.

Paulius Jankunas sa 22 koša i Jonas Valančiunas sa 19 ubačaja i 11 skokova predvodili su Litvu, dok je Kirilo Fesenko sa 19 pogodaka i 11 skokova bio najučinkovitiji kod Ukrajine, ali je zbog pet osobnih pogrešaka morao izaći iz igre 4:49 minuta prije kraja.