Katastrofalni uvjeti u kampu za migrante kod hrvatske granice: Širi se smrad, nema vode, hrane ni liječnika…

Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

Želim otići u Italiju, ali hrvatska policija je rigorozna. Pretukli su me svaki put kada sam pokušao prijeći i vratili su me nazad, kazao je Bilal

Oko dvije tisuće migranata na Vučjaku kraj Bihaća živi bez struje, tekuće vode, zdravstvene skrbi, adekvatnih obroka. Grad Bihać od danas prestaje pružati sve usluge kampu, piše Deutsche Welle.

Nevjerojatan smrad širi se odmah po ulasku u kamp, na jednom od šatora nalazi se obavijest da liječnik dolazi dva puta tjedno po dva sata… Na stotine ljudi je prošlo kroz kamp u posljednjih nekoliko mjeseci od kada je otvoren. Oni sretniji domogli su se neke od zemalja članica EU-a, ostali još čekaju svoju priliku. Jedan od njih je i Bilal iz Pakistana.

“Uvjeti u kampu su katastrofalni. Problem s vodom, s hranom, nitko ne radi ništa da bi poboljšao uvjete. Sigurnost je nikakva. Nema liječnika. Imam problema s nogom, nitko nam ne želi pomoći. Želim otići u Italiju, ali hrvatska policija je rigorozna. Pretukli su me svaki put kada sam pokušao prijeći i vratili su me nazad. Sada nas vraćaju i policajci iz Bihaća. Ne daju nam da budemo u gradu. Ovdje se ne može biti, ovdje stoka ne bi preživjela”, kaže Bilal.

Policija Unsko-sanskog kantona migrante u većoj mjeri prebacuje iz grada na Vučjak, s obzirom da je prihvatni centar “Bira” u gradu popunjen. Apeli koji dolaze da se kamp zatvori su općeniti, bez konkretne reakcije bilo koga, od IOM-a pa do EU-a – deklarativna osuda i upozorenje vlastima da ne rade ništa po pitanju migranata i da su uvjeti u Vučjaku neadekvatni.

“Žarište migrantske krize je u Bihaću”

Prema podacima Ministarstva sigurnosti BiH, u ovoj zemlji se trenutno nalazi oko četiri tisuće migranata. No gradske vlasti Bihaća raspolažu podacima da je samo na prostoru Unsko-sanskog kantona oko šest tisuća.

Bilo kako bilo kamp Vučjak od danas prestaje dobivati usluge koje je do sada osiguravao grad Bihać, a to znači nema više snabdijevanja vodom, nema održavanja od strane komunalnog poduzeća, a ni novca iz gradske blagajne.

Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić je pred najavu obustavljanja pomoći Vučjaku još jednom naglasio: “To nije problem samo Bihaća već problem BiH. Savjeta ministara. Nije pošteno da, kada se dijele pare, onda su svi tu, svima ide novac, a onom kome treba ne ide ni marka. Žarište migrantske krize je u Bihaću i više nećemo trošiti budžetska sredstva”, piše Deutsche Welle.

RTL/Vijesti. Izvor: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari