PROGNOZA VREMENA

Kakvo vrijeme možemo očekivati idućih nekoliko dana? Meteorolozi najavljuju veliki preokret!

Ilustracija: Mateo Levak/Riportal

Otkuda nam dolazi hladnoća koja je upravo „probila” na našem području?

Vrijeme se početkom ovoga tjedna postepeno stabiliziralo, oborina je bilo tek povremeno u gorju dok su sunčana razdoblja napokon prevagnula u borbi s oblacima pa je vani bilo i ugodno s obzirom na nešto niže temperature. Takvo je vrijeme bilo samo uvertira u ono što slijedi do kraja tjedna, još malo niže temperature i još malo više sunca, piše Rimeteo.

Otkuda nam dolazi hladnoća koja je upravo „probila” na našem području? Dolazi uz pomoć anticiklone kod Skandinavije i ciklonalnih sustava na istoku Europe, odnosno iz smjera Rusije, a zahvaljujući cikloni kod Ukrajine, hladan će se zrak zadržati neko vrijeme nad našim područjem.

Riječ je o najhladnijem prodoru ove zime, no ne toliko hladnome da se smatra ekstremom, iako proteklih godina ovakvi prodori postaju sve rjeđi pa bi se možda u budućnosti i mogao nazivati ekstremom.

U subotu na Kvarneru prevladavat će pretežno vedro vrijeme, u Gorskom kotaru uz nešto više oblaka, a navečer slijedi postepeno naoblačenje sa zapada, uz mogućnost slabih oborina u obliku snijega čak i na Kvarneru. Do sredine dana na Kvarneru će puhati jaka do olujna bura, a zatim će oslabiti i lokalizirati se na područje Senja. U Gorskom kotaru slab sjeveroistočnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru od -5 do 0°C, u zaleđu Rijeke lokalno i do -10°C, a u Gorskom kotaru od -15 do -10°C. Tijekom dana na Kvarneru od -2 do 3°C, a u Gorskom kotaru od -9 do -4°C.

Nedjelja donosi promjenjivo vrijeme, do sredine dana će se potpuno naoblačiti, a slabih lokalnih oborina u obliku snijega može biti prvenstveno na jugu Kvarnera, a moguće i do Rijeke, no količine su zanemarive. Vjetar će se potpuno smiriti pa će na čitavom području prevladavati uglavnom mirno, a navečer vjetar ponovno okreće na slabu buru. Jutarnja temperatura na Kvarneru od -6 do -1°C, u zaleđu Rijeke do -10°C, a u Gorskom kotaru od -16 do -11°C. Tijekom dana na Kvarneru 0 – 5°C, a u Gorskom kotaru od -7 do -2°C.

U ponedjeljak vrijeme bi se trebalo nakratko stabilizirati, vjetar će do kraja dana postepeno okretati na jugo, a temperature će malo porasti, piše Rimeteo.

Hladno vrijeme zadržat će se do sredine idućeg tjedna kada nas, ako je suditi po sadašnjm prognozama, čeka preokret uz južinu tijekom koje će se dnevne temperature penjati iznad 10 stupnjeva.

Snijeg u gorju

U subotu u Slavoniji, Baranji i Srijemu tijekom izmjene sunčanih i oblačnih razdoblja povremeno može pasti malo snijega. Dojam hladnoće pojačavat će ponegdje umjeren sjeverozapadnjak uz najnižu temperaturu i do -7 °C, a najvišu tek oko 0 °C, stoji u prognozi HRT-a.

U oblačnijem gorju povremeno slab snijeg, dok će na sjevernom Jadranu biti često i pretežno vedro te vjetrovito. Jutarnja temperatura u gorju od -11 do -8 °C, u unutrašnjosti Istre oko -6 °C, a uz more od -1 do 4 °C. Poslijepodne od 4 do 8 °C, u gorju oko -2 °C.

Hladno, vjetrovito i valovito bit će u Dalmaciji, uz umjerenu i jaku buru te valovito, prema otvorenom moguće i jače valovito more. U unutrašnjosti će najviša temperatura biti između 0 i 3 °C, a duž obale od 5 do 8 °C.

Promjenljivo oblačno sa sunčanim razdobljima

Na Jadranu u nedjelju promjenjivo, uz mjestimičnu susnježicu, posebice na sjevernom dijelu, a prema otvorenome moru izglednija je kiša i umjeren jugozapadnjak. U ponedjeljak će biti sunčanije i stabilnije te i dalje razmjerno hladno, ponegdje dodatno ujutro uz umjerenu buru, danju sjeverozapadnjak, a vjetar će u utorak okrenuti na umjeren jugozapadni, s kojim će malo zatopliti.

Promjenljivo oblačno sa sunčanim razdobljima, uglavnom suho te i dalje hladno bit će u nedjelju te početkom idućeg tjedna.

Preporuke HZJZ-a

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke kako se ponašati za vrijeme ledenog vala:

Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice na zdravlje te dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može imati i smrtni ishod.

Kako biste se zaštitili, pridržavajte se sljedećih preporuka:

  • Pratite vremensku prognozu i upozorenja o niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, osim ako to nije prijeko potrebno.
  • Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja direktnog udisanja hladnog zraka (posebno važno za bolesnike s  bolestima srca i dišnih puteva). Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
  • Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganju niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim            večernjim satima.
  • U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega na tlu budite oprezni radi klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju.
  • Kod niskih temperatura treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
  • Pomognite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.
  • Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
  • U slučaju da se kod onih osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari, alpinisti, vojnici ) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz    blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postepeno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom            izvoru topline.
  • Preporučuje se dati tople bezalkoholne napitke (čaj, juha) te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati:

Hitnu medicinsku službu – 194

Centar za žurne službe – 112.

Važno priopćenje objavila je i policija

Idući dani mogli bi uzrokovati probleme u prometu. U prvom redu, očekuje se dosta poledice na cestama.

“S obzirom na vremenske prilike, prianjanje pneumatika na podlogu je znatno otežano, produžava se zaustavni put prilikom kočenja, odnosno na takvom kolniku vrlo lako može doći od gubitka kontrole nad vozilom i slijetanja vozila s kolnika ili prelaska na dio kolnika za suprotni smjer i sudara s nadolazećim vozilima.

Jednako tako, potrebno je voditi računa i o velikim temperaturnim razlikama između dnevnih i noćnih temperatura kada je kolnik hladniji, odnosno temperaturnim razlikama u različitim regijama kroz koje vozači prolaze”, piše policija u priopćenju.

Obvezna zimska oprema

“Vozače dodatno podsjećamo kako je na velikom broju, autocesta i državnih cesta koje se uglavnom nalaze u kontinentalnom i gorskom dijelu Republike Hrvatske obavezno korištenje zimske opreme na vozilima u razdoblju od 15. studenog 2020. do 15. travnja 2021. godine, a sukladno Odluci o obaveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj (NN  121/20). Obaveza uporabe zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.

Na ostalim cestama obaveza korištenja zimske opreme je kada na prometnicama nastupe zimski uvjeti, točnije kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica”, dodaju.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari