SPOJENA HRVATSKA

Video | Na ljeto preko Pelješkog mosta: ‘Dosta je radnika i inženjera u samoizolaciji, nadam da neće biti većih poremećaja’

Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

‘Most Ston se nalazi na jednoj specifičnom području gdje zaljev nema dovoljnu dubinu i samo nekoliko barži u Europi može osigurati takav transport’

Premijer Andrej Plenković u društvu ministara Beroša i Butkovića obišao je gradilište Pelješkog mosta u Komarni. Zaključio je da gradnja napreduje dobro, a finalizacija završne faze, izgradnje stonske obilaznice, na redu je početkom jeseni. No Pelješkim mostom prometovat će se već ove sezone, poručio je Plenković.

Vladin obilazak gradilišta pratio je RTL-ov reporter Boris Mišević. Razgovarao je s Davorom Perićem, inženjerom Hrvatskih cesta.

Više pogledajte u video prilogu:

Još uvijek se ne zna točan datum otvaranja Pelješkog mosta, ali plan je da krajem lipnja ove godine Pelješki most konačno počne službeno raditi. Neće biti gotove sve pristupne ceste, ali i one pristupne ceste koje budu gotove će se spojiti na staru cestu preko Pelješca tako da će od lipnja napokon zaobilaziti Neum i Hrvatska će biti spojena.

Ono što je bitno reći za Pelješki most je da bi do kraja ovog mjeseca trebali biti gotovi vjetrobrani ili „burobrani“. Gotovi su i odbojnici koji štite automobile od udara. Stavlja se još jedan dodatan sloj asfalta i onda će sam most, može se reći, biti u potpunosti gotov.

Sve radove, već neko vrijeme nadzire Davor Perić.

„Kao što možete vidjeti, građevinski radovi na mostu su pri kraju. Ostalo je za završiti montažu ograde za zaštitu od vjetra, zaštitnih prometnih ograda, a ono što je trebao biti ključan dio rada ovaj tjedan, a trenutno je zbog jakog vjetra odgođen, a to je ugradnja završnog sloga asfalta“, kazao je Perić.

Komentirao je i posebnost te vrste asfalta.

„Prvo imamo lijevani sloj asfalta, to je prvi sloj, a ono što dolazi čim vrijeme dopusti je završni, habajući sloj asfalta u debljini od četiri centimetara“, dodao je Perić.

Svi govore o Pelješkom mostu, no pristupne ceste, vijadukti i tuneli su jako izazovan dio posla. Komentira je i Stonski most dug 500 metara i kašnjenje.

Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

„Zadnji dio stonske obilaznice, ujedno je i najzahtjevniji dio tog dijela trase. Izvođač je kasnio s mobilizacijom zbog određenih poremećaja na tržištu. Nije na vrijeme pribavio posebnu baržu koja će se koristiti za dopremu ranije proizvedenih segmenata mosta Ston. Ona je trenutno osigurana i na putu je prema gradilištu, no zbog nevremena je trenutno onesposobljena“, objasnio je Perić.

„Most Ston se nalazi na jednoj specifičnom području gdje zaljev nema dovoljnu dubinu i samo nekoliko barži u Europi može osigurati takav transport. Barža je na putu i čim vrijeme dopusti, nadamo se da bi početkom idućeg tjedna mogla donijeti prva dva segmenta za montažu“, dodaje.

Komentirao je obećanje završetka mosta do lipnja ove godine.

„Dopuštanje za puštanje mosta Pelješac u promet je završetak dijela pristupnih cesta, od postojeće magistrale do postojeće pelješke ceste. Mi i dalje očekujemo da će završetak tih radova biti kraj lipnja, ako ne dođe do nekih većih poremećaja uslijed same pandemije. Dosta je radnika i inženjera u samoizolaciji tako da se nadam da neće biti većih poremećaja i da ćemo uspjeti do kraja lipnja pustiti most u promet“, kazao je Perić, izvještava Boris Mišević za RTL Vijesti.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari