TEŠKI DANI BIVŠEG REPREZENTATIVCA Ivan Klasnić: ‘Nije dramatično, ali trebam bubreg’

Tim liječnika iz Petrove pomiče granice. Ondje se rodio zdrav dječak čija je majka prije pet godina transplantirala jetru. Istovremeno šef KBC-a Zagreb poziva Klasnića da se prepusti njegovom timu

Ni transplantacija organa i teške operacije nisu spriječile 25 žena u zagrebačkom KBC-u da postanu majke. Jedna od njih je Martina Capan, ali druga koja je rodila s transplantiranom jetrom, poručuje doktor Jozo Blajić.

“Takve trudnoće su u pravilu izričito teški slučajevi, koji moraju biti obrađivani u centrima i to interdisciplinirano. Najprije takvim trudnicama se ne preporuča da zanesu 2-3 godine zbog privikavanja na organ i mogućnosti odbacivanja i svih lijekova koje uzimaju”, rekao je Blajić.

Prije pet godina joj je transplantirana jetra, a od tada njezin slučaj prati doktorica Jasna Stoić Brezak.

“Bilo je tu svega. Bilo je borbe za život od same transplantacije koja nije bila laka. Trudnoća je sad protekla u redu. Jedan pozitivan stav koji Martina ima i njena obitelj koju je podržava dovela je do toga da je Martina rodila zdravo djetešce, malog Gabrijela, kojem želimo sve najbolje u životu”, poručila je.

Kako je živjeti s darovanim organom dobro zna nogometaš Ivan Klasnić koji čeka treći bubreg. “Sve će biti dobro! Nije tako dramatično kako se piše da se borim za život, ali istina je da trebam bubreg”, poručio je Klasnić za RTL.

I dok se u Njemačkoj bubreg čeka i do sedam godina, u Hrvatskoj je taj rok sedam puta kraći.

“Ja sam fan hrvatske nogometne vrste i vrata Kliničkog bolničkog centra našem uvaženom nogometašu Ivanu Klasniću su otvorena. Mislim da će tu dobiti najbolju skrb”, rekao je ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić.

Hrvatska je u europskom vrhu po broj darovanih i presađenih organa. Na milijun stanovnika transplantirane su 33 jetre i 50 bubrega. Kad se uzmu u obzir i ostali organi, onda ih je transplantirano gotovo stotinu na milijun stanovnika.

“Vrijeme čekanja da bolesnik dobije priliku za transplantaciju nekog organa, bilo da govorimo o srcu, jetri, bubregu je manje od godinu dana. Na to smo izuzetno ponosni i spadamo u zemlju koja po vremenu čekanja ima najkraći rok”, rekla je Stoić Brezak.

S promjenom pravilnika koji bi uskoro trebao stupiti na snagu svi Hrvati, bez obzira na mjesto prebivališta, moći će na nacionalnu listu čekanja organa.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari