U SVIM PLANIRANIM ROKOVIMA

Nova riječka bolnica u 8 minuta: Pogledajte kratki film o danas otvorenom bolničkom kompleksu KBC-a Rijeka

Novi kompleks bolničkih zgrada na sušačkom lokalitetu Kliničkog bolničkog centra Rijeka otvoren je prigodnom svečanošću danas 2. veljače 2024. godine, nakon završene izgradnje i opremanja novih bolničkih kapaciteta u svim planiranim rokovima

Svečanosti su uz domaćina, ravnatelja KBC-a Rijeka Alena Ružića, bili nazočni predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar zdravstva Vili Beroš te ministar financija Marko Primorac. Novi kompleks otvoren je uz prisustvo gradonačelnika Rijeke Marka Filipovića, župana Primorsko-goranske županije Zlatka Komadine te brojnih drugih istaknutih predstavnika društvenog i javnog života grada i regije. Riječ je o najvećoj investiciji Vlade Republike Hrvatske i povijesni iskorak za Rijeku, bolnički sustav i novu kvalitetu KBC-a Rijeka, čijim uslugama gravitira oko 600.000 građana Primorsko-goranske, Istarske te Ličko-senjske županije, ali zbog geografske pozicioniranosti i sve brojniji turisti. Svojim uslugama opskrbljivat će u liječenju i pružanju zdravstvene skrbi primarno žene i djecu, no pod novim krovovima mjesto će naći i druge klinike i zavodi te nemedicinske službe koje su od vitalne važnosti za funkcioniranje cijelog KBC-a Rijeka.

Vlada Republike Hrvatske je 2017. i 2018. godine donijela značajne odluke za zdravstveni sustav ovog kraja i cijele Hrvatske kroz odobrenje jamstva za kreditna zaduženja projekta izgradnje nove bolnice, čija vrijednost ukupno iznosi 158 milijuna eura.

U prvom dijelu radova učinjeni su iskop i zaštita građevinske jame te izgradnja i opremanje novog Objedinjenog hitnog bolničkog prijama koji postoji na Sušaku.

Nakon pripremnih radova u rujnu 2019. započela je izgradnja objekata tzv. 2. faze projekta koji će omogućiti da KBC Rijeka djeluje na dva lokaliteta – riječkom i sušačkom.

Novi objekti imaju ukupno 70 000 četvornih metara, od čega medicinski dio u glavnoj zgradi zauzima 40 000 četvornih metara. Centralna bolnička zgrada broji ukupno osam etaža, od kojih su u dvjema podzemnim – garaže s oko 400 parkirnih mjesta. Pored zgrade s medicinskim uslugama, izgrađen je tehno-ekonomski blok s višeetažnom garažom te parkiralištem na krovu s ukupnim brojem od oko 180 parkirnih mjesta.

U glavnoj zgradi kompleksa, onoj bolničkoj, omogućeni su vrhunski uvjeti za pružanje sofisticiranih medicinskih usluga, kao što je novoopremljeni hitni prijam za djecu i hitni prijem za žene, polikliničke ambulante, operacijske sale, rađaonice, jedinice intenzivnog liječenja, bolesničke sobe, sobe za babinjače, djecu i roditeljsku pratnju, predavaonice i prostor namijenjen odvijanju vrtićkog i školskog programa za djecu pacijente.

Novoizgrađena bolnička zgrada na Sušaku time će ujediniti sve bolničke sadržaje trenutno smještene na lokalitetu Kantrida i na Klinici za ginekologiju i porodništvo s lokaliteta Rijeka. Također, u istom objektu objedinit će se svi centralni laboratorijski prostori, oni Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku, Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu, uključujući prostore za dobrovoljne darivatelje krvi te prostori Kliničkog zavoda za mikrobiologiju i Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju.

Sam objekt tehno-ekonomskog bloka pripremljen je za useljenje središnje bolničke kuhinje i suvremene praonice rublja. U njemu su smješteni i termoenergetski sustavi, komunikacijski i nadzorno – upravljački sustavi.

Novoizgrađene zgrade međusobno su povezane toplim vezama s postojećom glavnom zgradom lokaliteta Sušak. Na etažama zgrada ukupno je montirano 19 dizala, 13 ih je u glavnoj zgradi, od kojih je jedan panoramski i povezuje unutarnji zimski vrt s prvim katom. Tijek izgradnje novog kompleksa bio je stručno obiman i tehnološki vrlo složen, pogotovo jer su tijekom radova ugrađivani najsuvremeniji sustavi prilagođeni potrebama bolničke djelatnosti.

Projekt je u ovoj fazi završen u planiranom vremenskom terminu bez povećanja troškova gradnje. Zahtjevnim građevinskim zahvatima rukovodio je tim od 25 inženjera, tehničara i poslovođa koji su dnevno organizirali smjenski rad i do 550 radnika svih struka. Na izvedbenom projektu radilo je više od 40 projektanata i suradnika – arhitekata, konstrukcijskih inženjera, stručnjaka za hidroinstalacije i geomehaniku, timovi geodeta te elektro i strojarskih inženjera. Cjelokupne radove izgradnje suvremenog bolničkog kompleksa izvela je zajednica ponuditelja, tvrtke Kamgrad i GP Krk, a glavni projekt izradila je tvrtka Zo-Invest.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari