EUROBASKET Španjolska u polufinalu – triler s Grčkom razriješen u samoj završnici

Košarkaška reprezentacija Španjolske plasirala se u polufinale EuroBasketa nakon što je u Lilleu pobijedila Grčku 73-71 (14-14, 25-18, 16-25, 18-14).

Španjolcima je to deveto uzastopno polufinale na europskim prvenstvima, a do sada su dva puta otišli i do samog kraja, 2009. i 2011. godine. Na posljednjem EuroBasketu bili su treći.

Španjolce je do pobjede predvodilo sjajni Pau Gasol sa 27 koševa i devet skokova, Nikola Mirotić ke dodao 18 koševa, a Sergio Rodriguez 10 koševa. Kod Grka najefikasniji su bili Nick Calathes sa 14 koševa i pet skokova, Georgios Printezis sa 13 i Giannis Antetokounmpo sa 12 koševa. Vassilis Spanoulis je dodao 10 koševa.

Španjolska je bolje ušla u utakmicu i povela je 6-0 i 8-2. Grci su uspjeli izjednačiti (8-8), a na prvi odmor otišlo se s rezultatom 14-14. U drugoj dionici Španjolci su pobjegli na sedam (27-20), a potom i na devet koševa razlike (39-30) da bio se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 39-32. Španjolska je u drugoj minuti treće četvrtine imala plus sedam (42-35), no tada se probudila Grčka i serijom 11-0 preuzela je vodstvo i kontrolu igre. Do kraja treće četvrtine Grčka je bila bolja i u zadnjih deset minuta je ušla s dva koša prednosti (57-55). Posljednju četvrtinu Španjolska je otvorila serijom 7-0 i zaostatak od dva koša pretvorila u prednost od pet koševa. Dvije minute prije kraja utakmice Španjolska je stigla do sedam koševa prednosti (68-61), a kada je 1:20 do kraja utakmice Antetokounmpo načinio korake činilo se kako je priči kraj. No, Grci se nisu predavali i 15 sekundi prije kraja smanjili su na 68-70. Sergio Rodriguez je s dva slobodna bacanja vratio na četiri koša viška, no Sloukas je tricom četiri sekundi prije kraja smanjio na koš zaostatka (71-72) i tako vratio nadu. Nakon brzog prekršaja Gasol je realizirao jedno bacanje za 73-71, a drugo promašio 2,7 sekundi prije kraja što je bilo premalo za grčki koš. Antetokounmpo je pokušao s centra, ali je promašio.

Košarkaši Francuske svladali su Latviju sa 84-70 (21-25, 19-13, 16-7, 28-25) i plasirali se u polufinale EuroBasketa, gdje ih u četvrtak u Lilleu čeka okršaj protiv Španjolske koja je sa 73-71 u prvom četvrtfinalu nadigrala Grčku.

U srijedu su preostala dva četvrtfinalna ogleda, a sastaju se Srbija i Češka, te Italija i Litva.