U samoizolaciji je trenutno 8756 osoba
PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:
Nema novozaraženih u Varaždinskoj županiji
10:17 – U posljednja 24 sata u Varaždinskoj županiji nisu evidentirani novi slučajevi zaraze koronavirusom. U istom razdoblju evidentirana su 4 nova slučaja oporavka, čime je aktualni broj aktivnih slučajeva u Varaždinskoj županiji 28, čemu treba pribrojiti jednog hospitaliziranog stranog državljanina i dvije hospitalizirane osobe iz druge županije. Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin i dalje se nalazi deset osoba, od čega je sedam osoba iz Varaždinske županije, dok se dvije dodatne osobe liječe u Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu. Na liječenju kod kuće nalazi se 19 osoba. Od početka epidemije u Varaždinskoj županiji imamo 193 registriranih slučajeva zaraze, a dodatnih 15 slučajeva nam se pripisuje zbog prijavljenog mjesta prebivališta.
76 novih slučajeva u Splitsko-dalmatinskoj županiji
10:16 – Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 653 obrađena testa danas je 76 novooboljelih osoba pozitivno na COVID infekciju i to iz Splita 35, Baške Vode 1, Dicma 1, Dugog Rata 1, Dugopolja 1, Hvara 1, Imotskog 2, Kaštela 5, Klisa 1, Lećevice 1, Marine 1, Omiša 1, Podbablja 1, Podstrane 3, Primorskog Doca 1, Prološca 1, Sinja 5, Solina 4, Starog Grada 1, Supetra 1, Trilja 5 i Trogira 3 osobe. Od 76 novooboljelih osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije 38 osoba su kontakti prethodno oboljelih osoba dok se ostali novooboljeli epidemiološki obrađuju. Ukupno 1264 osoba nalazi se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalazi se 49 COVID pozitivnih osoba u KBC-u Split dok se 3 osobe nalaze na respiratoru. 1 osoba se nalazi u karanteni. Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminula je ženska osoba stara 88 godina. Preminula osoba je uz brojne komoborbiditete bila pozitivna i na COVID infekciju, izvijestio je Stožer civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije
Tri nova slučaja u Vukovarsko-srijemskoj županiji
10:14 – U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata su tri nove pozitivne osobe, jedan osoba iz Vinkovaca, jedna iz Štitara i jedna iz Vođinaca. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 722, od kojih su 610 osoba izliječene, a ukupno je 15 preminulih osoba. Trenutno su četiri osobe hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U samoizolaciji na području županije je 331 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 5 radnika iz sustava zdravstva, dvije medicinske sestre/tehničar, jedan drugi zdravstveni radnik i dva nezdravstvena radnika. U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 11 radnika, četiri liječnika, pet medicinskih sestara/tehničara, jedan drugi zdravstveni radnik i jedan nezdravstveni radnik.
U Hrvatskoj je 250 novozaraženih
10:11 – U posljednja 24 sata zabilježeno je 250 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2108. Među njima je 300 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 24 pacijenta. Dvije osobe su preminule. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 14279 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 238 preminulo, ukupno se oporavilo 11933 osoba, od toga 243 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 8756 osoba. Do danas je ukupno testirano 242 886 osoba, od toga 5948 u posljednja 24 sata.
Pridržavanje svih dosad donesenih mjera i uputa je od ključne važnosti jer odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusa. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana. Pozivom na broj 113 svakim danom od 8 do 21 sat možete dobiti sve informacije o koronavirusu. Također, informacije vezane uz koronavirus možete pronaći na internetskim stranicama Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr.
Tri nova slučaja u Istri
9:48 – Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 308 uzoraka briseva (185 za administrativne potrebe) na COVID-19, od kojih su 3 pozitivna. Kod 2 osobe radi se o uvezenom slučaju (od kojih je jedna strani državljanin (Kosovo) – boravak iz poslovnih razloga). Za jednu osobu je u tijeku epidemiološka obrada. Izliječena je 1 osoba. Trenutno je 48 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 245 osoba.
Nema novih slučajeva u Koprivničko-križevačkoj županiji
9:28 – Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije obavještava javnost kako nakon pristiglih nalaza na području županije nema novih slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2. Četiri osobe su proglašene zdravima, na bolničkom liječenju su dvije osobe, a u ovom trenutku na području županije je 25 aktivnih slučajeva. Od početka pojave virusa na području Koprivničko-križevačke županije zabilježeno je ukupno 194 slučajeva bolesti COVID-19, a u samoizolaciji trenutno se nalazi 89 osoba.
Jedan slučaj u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
9:16 – Bjelovarsko-bilogorskoj županiji jedna je novozaražena osoba koronavirusom, a riječ je o osobi s područja grada Garešnice. Trenutno je u županiji 66 aktivnih slučajeva zaraze COVIDOM-19 jer 13 osoba se u međuvremenu oporavilo i skinuto je s evidencije oboljelih.
Češka pooštrila restrikcije zbog rasta broj novih zaraza
8:46 – Češka Republika uvela je stroža pravila zbog rasta broja novih dnevnih zaraza koronavirusom, koji je u srijedu prešao 2000. Restorani, kafići, barovi, noćni klubovi i slični objekti mogu imati onoliko gostiju koliko imaju sjedećih mjesta, priopćilo je ministarstvo zdravstva u Pragu u srijedu navečer. Za događaje u zatvorenom s više od 10 ljudi svaki posjetitelj morat će ubuduće imati dodijeljeno mjesto. To bi trebalo stvoriti “određenu distancu”. Iznimke su izložbe i trgovinski sajmovi. Broj zaraženih u Češkoj svakodnevno raste pa je tako u srijedu dosegao rekordu razinu s 2139 novih slučajeva, najviše od početka pandemije. Dan ranije bilo ih je 1675. Dosad je 481 osoba umrla s covidom-19 u toj članici Europske unije.
Njemačka još dvije hrvatske županije proglasila rizičnima
8:37 – Zbog povećanog broja novozaraženih, Njemačka je još nekoliko europskih zemalja i regija proglasila rizičnim područjima te izdala upozorenja za putovanja. Među njima su i dvije hrvatske županije. Na “crvenu listu” dodane su Brodsko-posavska i Virovitičko-podravska županija, nakon što je već pet hrvatskih županija klasificirano kao rizično. Institut Robert Koch u srijedu je objavio ažurirani popis područja s rizikom od širenja zaraze, a središnji je kriterij bio da je na nekom području u proteklih sedam dana bilo više od 50 novozaraženih na 100 tisuća stanovnika, piše njemački Focus, prenosi Večernji list.
11 novih slučajeva u Osječko-baranjskoj županiji
8:31 – Tijekom posljednja 24 sata u KBC-u Osijek i Zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije testirana su 322 uzorka od kojih je 11 pozitivno na koronavirus. Šest osoba je iz Osijeka, po dvoje iz Strizivojne i Čepina te jedna osoba iz Erduta. Trenutno je u KBC-u Osijek hospitalizirano 20 osoba oboljelih od koronavirusa, od kojih je dvoje na respiratoru. Epidemiolozi su u samoizolaciju stavili 76 novih kontakata, pa je trenutno na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji 338 osoba.
Kolarić tvrdi da se situacija vraća pod kontrolu
8:24 – “Od početka kolovoza bilježimo rast novozaraženih koji jest zabrinjavajući, no situacija se posljednjih dana vraća pod kontrolu”, rekao je za N1 epidemiolog Branko Kolarić. “Zadnjih par dana imamo ispod 300 novozaraženih, ali još uvijek nismo to riješili, trebamo značajnije smanjiti broj zaraženih”, kazao je epidemiolog i ponovno podsjetio na nužnost nošenja maske i održavanje fizičke distance. “Kada bi se velika većina držala tih mjera, brzo bismo smanjili broj zaraženih”, dodao je Kolarić za N1.
12 novozaraženih u Požeško-slavonskoj županiji
8:20 – U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 127 slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19), 117 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 10 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 531 osoba, a ukupno je testirano 7768 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 176 uzoraka, od kojih je 12 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.
Jedan novi slučaj u Sisačko-moslavačkoj županiji
8:19 – U Sisačko-moslavačkoj županiji, na današnji dan jedna je novooboljela osoba od zarazne bolesti COVID-19. Riječ je o osobi s područja općine Lekenik koja je bila pod zdravstvenim nadzorom tipa samoizolacije u kući, izvijestili su iz lokalnog stožera.
8 novih slučajeva u Primosko-goranskoj županiji
8:19 – U Primorsko-goranskoj županiji danas je 8 novozaraženih osoba i 11 ozdravljenih. 94 je aktivnih slučajeva COVID-19 bolesti. U samoizolaciji je 317 osoba. Sve zaražene osobe kontakti su ranije zaraženih i među njima je i troje pozitivne djece s blagim simptomima. Ukupno su od početka epidemije umrle 4 osobe.
U Zagrebu više od 400 djece u samoizolaciji
8:17 – Iva Milardović Štimac, pomoćnica pročelnika zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, rekla je jutros u HRT-ovoj emisiji “U mreži Prvog” da je na jučerašnji dan u svim vrtićima te osnovnim i srednjim školama u Zagrebu zaraženo bilo ukupno 49 djece i mladih te 21 djelatnik, a 447 djece i učenika te 54 djelatnika bilo je u samoizolaciji. U vrtićima je zaraženo dvoje djece i osam djelatnika, a 121 dijete i 20 djelatnika je u samoizolaciji. U osnovnim školama zaraženo je 11 djece i šestero djelatnika, dok je 206 djece i 23 djelatnika u samoizolaciji, a u srednjim školama zaraženo je 36 djece i sedam djelatnika, dok ih je 120, odnosno 11 u samoizolaciji. “Moram reći, kad gledamo ukupne brojke od 49 zaražene djece i mladih i 21 djelatnika, to u ukupnom zbroju Grada Zagreba – moramo znati da u ovoj školskoj godini u osnovnim i srednjim školama imamo otprilike 100.000 djece, u vrtićima nešto više od 30.000 – onda ta brojka 49 statistički ne izgleda loše, iako bismo mi voljeli da je ona sa svakim danom sve manja”, rekla je Milardović Štimac za HRT.
Zbog pandemije još 150 milijuna djece pogođeno siromaštvom
8:08 – Zbog pandemije koronavirusa i mjera karantene još 150 milijuna djece pogođeno je siromaštvom, prema analizama koje su objavili UNICEF i Save the Children u četvrtak. Od početka pandemije zabilježeno je 15-postotno povećanje broja djece koja žive u oskudici u državama sa srednjim i niskim prihodima, čime je ukupno broj narastao na oko 1, 2 milijardu, rekla je organizacija. U izvješću se navodi da najsiromašnija djeca na svijetu postaju još siromašnija i upozorava da će stanje sljedećih mjeseci postati još gore. “Obitelji nadomak bijegu od siromaštva povučene su nazad, ostale doživljavaju razine oskudice koje prije nisu imale”, istaknula je izvršna ravnateljica UNICEF-a Henrietta Fore priopćenju za javnost. “Što nas najviše zabrinjava, bliži smo početku ove krize nego njezinu kraju”, dodala je. Agencije su pozvale vlade da brzo prošire sustave socijalne zaštite, pristup zdravstvenoj zaštiti i mogućnostima učenja na daljinu. “Djeca koja izgube obrazovanje vjerojatnije će biti prisiljena na dječji rad ili rani brak te će godinama biti zarobljena u krugu siromaštva”, rekla je izvršna ravnateljica Save the Childrena Inger Ashing. U istraživanju su analizirani podaci iz više od 70 zemalja o tome jesu li djeca uskraćena za obrazovanje, lijekove, smještaj, hranu, sanitarne uvjete i vodu.
Trideset milijuna slučajeva zaraze koronavirusom u svijetu
7:39 – Očekuje se da će u četvrtak broj slučajeva zaraze koronavirusom u svijetu dosegnuti brojku od 30 milijuna ljudi, pokazuju podaci agencije Reuters, a nema nikakvih znakova da pandemija usporava svoje širenje. Čvrsto u fokusu stoji Indija kao posljednji epicentar zaraze, iako Sjeverna i JUžna Amerika kombinirano broje skoro polovicu svih slučajeva u svijetu. Globalni dnevni broj novih slučajeva zaraze posljednjih je dana dosegnuo rekordne razine te je zabilježena i smrt blizu 1 milijuna ljudi, dok se istodobno ubrzava međunarodna utrka za razvoj i distribuciju cjepiva. Službeni broj slučajeva koronavirusa u svijetu sada je više od pet puta veći nego broj slučajeva oboljevanja od teške gripe koji se zabilježi godišnje, pokazuju podaci Svjtske zdravstvene organizacije (WHO).
Diljem svijeta zabilježen je skoro 1 milijun smrti povezanih s koronavirusom, što u značajnoj mjeri nadilazi broj smrti povezanih s klasičnom gripom koji se godišnje kreće između 290.000 i 650.000.
Indija je u srijedu postala druga zemlja na svijetu, iza Sjedinjenih Država, koja bilježi više od pet milijuna slučajeva.
Ova južnoazijska država, druga najmnogoljudnija na svijetu, od sredine kolovoza bilježi više slučajeva nego Sjedinjene Države i sama broji nešto preko 16 posto ukupnog broja slučajeva u svijetu.
Sjedinjene Države imaju oko 20 posto globalnih slučajeva, iako imaju samo 4 posto svjetske populacije. Brazil, treća najgore pogođena zemlja na svijetu, ima oko 15 posto globalnih slučajeva.
Trebalo je 18 dana da broj slučajeva zaraze u svijetu poraste sa 25 milijuna na više od 30 milijuna. Također je trebalo 20 dana da bi broj porastao sa 20 milijuna na 25 milijuna i 19 dana da poraste s 15 na 20 milijuna. Globalna stopa novih slučajeva se usporava odražavajući napredak koji bilježe mnoge zemlje u borbi s bolešću, unatoč nekim velikim povećanjima broja slučajeva.
Zdravstveni stručnjaci ističu da službeni podaci gotovo sigurno pokazuju manji broj slučajeva i infekcije i smrti nego što on stvarno iznosi, pogotovo u zemljama s ograničenim kapacitetima za testiranje.
Utrka za razvoj cjepiva protiv koronavirusa i njegovo donošenje na tržište posljednjih se tjedana sve jače zahuktava, a globalno se bilježi oko 200 kandidata za to. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da bi njegova zemlja mogla imati cjepivo spremno za distribuciju uoči predsjedničkih izbora 3. studenoga, dok je kineski zdravstveni dužnosnik ovog tjedna najavio da bi KIna mogla imati cjepivo spremno za javnu upotrebu najranije do studenoga. Iako raširenost koronavirusa još uvijek daleko zaostaje za španjolskom gripom 1918. godine, koja je zarazila oko 500 milijuna ljudi, ubivši barem 10 posto njih, stručnjaci se brinu da dostupni podaci potcjenjuju stvarni utjecaj pandemije.
Zdrava i bolesna pluća
7:07 – U Kliničkoj bolnici Dubrava liječi se trenutno osoba srednje životne dobi koja sada boluje od Covida 19 i na respiratoru je. Pacijent nije imao nikakvih težih zdravstvenih problema prije zaraze koronavirusom. Dnevnik.hr donosi rendgensku snimku potpuno zdravih pluća pacijenta snimljena prošle godine te snimku današnjih pluća. Dr. Nevenka Piskač Živković, internistica pulmologinja iz Kliničke bolnice Dubrava, objasnila je razliku u rendgenskoj snimci. “Što se tiče snimke pluća ja bih je nazvala pulmološki ozbiljnom. Zašto – zato što su promjene obostrane. Zahvaćaju i gornja i donja plućna polja, zapravo gotovo da i nema dijela pluća osim desnog gornjeg koji nije zahvaćen upalnim promjenama.”
Liječnike brine što je riječ o osobi srednje životne dobi koja je prije ove bolesti bila gotovo potpuno zdrava. “Osoba nije imala značajnijih komorbiditeta. Imala je povišene vrijednosti krvnog tlaka, međutim nije ni bilo recimo potrebe za uzimanjem lijekova”, rekla je dr. Piskač Živković te dodaje da slične snimke pluća moguće su još kod virusne ili atipične upale pluća. No, klinička slika i nalazi su u potpunosti drugačiji. “Mi zapravo ne možemo u potpunosti predvidjeti kojim tempom će se radiološki nalaz pogoršavati. Kod nekih bolesnika to je vrlo brzo – gotovo u danima”, veli dr. Piskač Živković. One koji se oporave od koronavirusa i koje otpuste iz bolnice liječnici i dalje prate. Kod nekih kao posljedica bolesti i dalje ostaju prisutne promjene na plućima. Obično se radi o onim pacijentima koji su duže vrijeme proveli na respiratoru, javlja Dnevnik.hr.
Biden kaže da vjeruje u cjepivo, a ne Trumpu
7:00 – Demokratski predsjednički kandidat Joe Biden odbacio je u srijedu optužbe predsjednika Donalda Trumpa o tome da širi strah vezano uz sigurnost cjepiva protiv koronavirusa, pozvavši Trumpa da se prikloni znanstvenicima i ne požuruje njihov rezultat. “Budimo jasni: vjerujem u cjepivo, vjerujem znanstvenicima, no ne vjerujem Donaldu Trumpu”, kazao je Biden dodavši da “mu ovog trenutka ne može vjerovati ni američki narod”. Biden je upozorio protiv pokušaja požurivanja da se iziđe u javnost s nedovršenim cjepivom uoči predsjedničkih izbora 3. studenoga. Trump je optužio svog demokratskog protukandidata na izborima da potiče sumnje među Amerikancima oko efikasnosti cjepiva.
U SAD-u je umrlo 195.000 ljudi koji su bili zaraženi koronavirusom, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji, te su izgubljeni milijuni radnih mjesta, a pandemija je dobila središnje mjesto u izbornoj kampanji. Trump je u više navrata umanjivao rizike zaraze od Covida-19, pogotovo na početku krize, te je na sebe navukao kritike zbog ignoriranja i zanemarivanja upozorenja znanstvenika i dužnosnika javnog zdravstva. Obraćajući se javnosti iz svog doma u Wilmingtonu, u saveznoj državi Delawareu, Biden je istaknuo kako cjepivo treba biti odobreno samo uz poštivanje strogih sigurnosnih standarda. “Znanstvena otkrića ne gledaju na kalendar jednako kao ni virus. Posebno nemaju veze s izbornim ciklusima. Njihov tajming, odobrenje i distribucija nikada ne smiju biti određeni političkim razlozima”, kazao je Biden.
Ranije je republikanski zastupnik, liječnik i Trumpov pobornik Brad Wenstrup odbacio zabrinutost s tim u vezi navodeći da će Uprava za hranu i lijekove osigurati da cjepivo bude sigurno. “Vjerujemo da FDA neće odobriti nešto što nije sigurno i učinkovito”, rekao je. Čak i ako cjepivo za koronavirus bude odobreno idućih tjedana, ono vjerojatno neće biti široko dostupno u javnosti prije sredine iduće godine, rekao je na kongresnom panelu u srijedu Robert Redfield, direktor američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Biden, koji trenutno vodi u nacionalnim ispitivanjima javnog mnijenja, upitao je gura li Trump agencije poput FDA da potpišu odobrenje za cjepivo kako bi popravio svoju izbornu perspektivu. Biden je istodobno potvrdio kako želi da se sigurno cjepivo pojavi čim prije poručivši da treba vjerovati znanstvenicima. Američka vlada u srijedu je objavila da će početi s distribucijom cjepiva za covid-19 unutar jednog dana nakon dobivanja dozvole te da planira mogućnost da ograničen broj doza bude dostupan već krajem ove godine. Dužnosnici ministarstva zdravstva i obrane objavili su dokument s planom distribucije u kojemu stoji kako će “ograničen broj doza cjepiva za covid-19 biti dostupan početkom studenog 2020. ako ga Agencija za hranu i lijekove do tada odobri”, a da će se zaliha značajno povećati iduće godine.
Covid-19 prijeti obrazovanju djece u svijetu
Jučer – Pandemija covida-19, zbog koje su zatvorene škole, mogla bi izbrisati veliki napredak ostvaren proteklog desetljeća u obrazovanju i zdravstvu, posebice najsiromašnijih zemalja, upozorila je u srijedu Svjetska banka obavljujući godišnji Indeks ljudskog potencijala. “Ljudski kapital je najvažniji za gospodarsku i financijsku budućnost zemlje”, rezimirao je David Malpass, predsjednik Svjetske banke prilikom objave izvješća o Indeksu ljudskog kapitala. Taj pokazatelj mjeri razinu koju danas rođeno dijete može dosegnuti za 18 godina na temelju zdravstvenih i obrazovnih usluga zemlje. Ali pandemija bi mogla izbrisati dostignuća ostvarena u zadnjih deset godina.
Za mjerenje ljudskog kapitala, Svjetska banka je uzela u obzir tri čimbenika: preživljavanje (hoće li danas rođeno dijete doživjeti školsku dob?), obrazovanje (koliko će trajati njegovo obrazovanje i koja će mu biti postignuća?), zdravstvo (hoće li to dijete zdravo izaći iz školskog sustava, spremno nastaviti školovanje ili kao odraslo otići na tržište rada?). Izvješće za 2020. donosi podatke iz 174 zemalja, koje predstavljaju 98 posto svjetskog stanovništva. “Analiza pokazuje da je prije pandemije većina zemalja stalno napredovala u stvaranju dječjeg ljudskog kapitala, najveće napretke ostvarene u zemljama s niskim primanjima”, navode autori. Ali oni ističu da je čak i prije učinaka pandemije, dijete rođeno u zemlji s niskim primanjima moglo očekivati da će dosegnuti tek 56 posto svog potencijalnog ljudskog kapitala u odnosu na dijete kojem su dostupne sve razine obrazovanja i zdravstvenog sustava.
Uz pandemiju će se produbiti nejednakosti među djecom. “Mislimo da više od milijarde djece nije išlo u školu zbog covida-19”, rekao je David Malpass, a to predstavlja milijarde dolara manje zarade zbog smanjenog obrazovanja, prosječno pola školske godine, i moguća napuštanja školovanja. Upozorio je da su posebno pogođene djevojčice, što je zabrinjavajuće jer je i prije krize bila izražena nejednakost prilika između djevojčica i dječaka. “Osim toga pandemija pojačava opasnosti nasilja nad ženama, rane brakove i tinejdžerske trudnoće, koji ograničavaju mogućnosti obrazovanja i osamostaljenja žena i djevojaka”, ističe Svjetska banka. David Malpass je naglasio da 80 milijuna djece trenutačno ne prima osnovna cjepiva, pa su izloženija.
Svjetska banka je pokrenula programe u najsiromašnijim zemljama kako bi smanjila stopu napuštanja školovanja. “Pokušavamo ponovo pokrenuti proces učenja, što uključuje opremu, ponovno otvaranje škola i učenje na daljinu”, objasnio je. Mamta Murthi, zamjenica predsjednika zadužena za pitanja ljudskog razvoja je naglasila da zemlje kojima su otpisani dugovi mogu taj novac preraspodijeliti u obrazovanje djece. Neke zemlje su odlučile povećati poreze na duhan. “Želimo smanjiti aktivnosti štetne za ljudski kapital i povećati prihode države”, naglasila je.
Danas.hr/Net.hr