BERBA VEĆ U PUNOM JEKU

Video | Nije pala kiša, ali jesu masline. U Kaštelima se okupila radna snaga ekoloških proizvođača iz svih krajeva Hrvatske

Berba maslina je počela. Na nekim je područjima u punom jeku, no pronaći berače to je već veći problem. Maslinar iz Kaštela snašao se i pozvao kolege koje se bave ekološke proizvodnjom, ali u unutrašnjosti pa su neki od njih masline prvi put brali

Nije pala kiša, ali padaju masline. Negdje je berba već punom jeku.

A u masliniku u Kaštelima skupila se ekipa ekoloških proizvođača iz svih krajeva Hrvatske. Kako nema radne snage, pomažu jedni drugima. Ljiljana Diktić, vlasnica OPG iz Čazme nam objašnjava: “Ove godine smo se čuli obitelj Pensa, Ivan je rekao da im fali radne snage za berbu maslina. Kako mi na kopnu nismo nikad ovo radili, tako nam je ovo bio izazov.”

Josipa Samaržija iz ličkog OPG-a dodaje: “Nema radne snage, onda smo se dogovorili kad netko od nas ima neku veću akciju. Mi recimo kad imamo više krumpira pa će oni uletjet nama kada bude trebala ispomoć u vađenju. Oni u Čazmi recimo imaju tikava, pa ako bude trebala pomoć u berbi tikava. “

Neki su prvi put u berbi maslina, ali bez njih teško bi se posao odradio. A vlasnik maslinika I proizvođač ekološkog maslinovog ulja Ivan Pensa kaže: “Pa definitivno to će odrediti ovu berbu. I svi radovi u polju su vezani uz teški fizički rad nažalost nemamo radne snage.“

Berba maslina je za neke izazov, ali za sve je prilika za druženje. A Dorin Siljan, ekološki proizvođač iz Pule nam priča:

“Nama je to druženje I zabava. Ide bez problema. Jučer smo brali cijeli dan, jutros smo opet startali i nema problema”, pa dodaje da su jučer ubrali preko tone

I uljare su otvorile vrata, jer prerada ne smije čekati. No neki smatraju da se s berbom požurilo. Vlasnik uljare, Srećko Katinac smatra:
“Ljudi se boje zbog napada maslinove muhe, osim toga je bilo dosta i kišnog razdoblja, evo i danas zovu kišu. ne znam što će biti dalje u vezi berbe i muha. “

I dok neki najavljuju poskupljenje zbog lošijeg uroda, proizvođač iz Kaštela Ivan Pensa, smatra da za to nema razloga: “Po meni s obzirom na to da se ulozi nisu mijenjali po pitanju ulaganja u maslinarstvo, cijene bi trebale ostati iste.”

Cijena litre ne bi smjela prelaziti 15 eura- kaže nam. Možda upravo zbog cijene, ali Hrvati troše svega dvije litre ulja po stanovniku. Iako je zlatno zelena kapljica iz naših maslinika jedna od kvalitetnijih i zdravijih, prenosi Danas.hr.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari